Oliwna gałązka (nie)pokoju. Hiszpania przeciw USA

Eksport hiszpańskich czarnych oliwek jest zagrożony przez potencjalne amerykańskie regulacje – alarmują unijni rolnicy. Regulacje mogą tworzyć niebezpieczny precedens dla produktów pochodzących z Unii Europejskiej.

\"rolnictwo,

COPA COGECA (organizacja zrzeszająca europejskie rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze) wysłała 25 lipca list do komisarza ds. rolnictwa i obszarów wiejskich Phila Hogana, zaalarmowana działaniami amerykańskich organizacji.

Pod koniec czerwca amerykańska Koalicja na rzecz Uczciwego Handlu Marynowanymi Oliwkami (Coalition for Fair Trade in Ripe Olives), wysłała petycję do Departamentu Handlu i Departamentu Handlu Międzynarodowego. Koalicja poprosiła, by władze amerykańskie rozpoczęły dochodzenie w sprawie importu hiszpańskich oliwek marynowanych.

Amerykanie przeciwko oliwkom

– Dumpingowane i subsydiowane hiszpański oliwki marynowane powodują znaczny zastój w naszym przemyśle – powiedział Tim Carter, dyrektor naczelny przedsiębiorstwa Bell-Carter Food Inc.

Koalicji chodzi o import z Hiszpanii czarnych oliwek marynowanych, których ceny są zaniżane przez unijne dotacje z Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Petycja organizacji zawiera prośbę o wprowadzenie anty-dumpingowych i anty-dotacyjnych obowiązków na owocach sprawdzanych z półwyspu iberyjskiego.

Europejska reakcja

– Hiszpańscy producenci tworzą tak konkurencyjne wyroby tylko dlatego, że nieustannie podnoszą wysiłki w celu obniżenia kosztów produkcji oraz inwestują w jakość technologiczną – napisała COPA-COGECA. Podkreślono ponadto, że potencjalne amerykańskie regulacje przyczynią się do likwidacji wielu miejsc pracy w Hiszpanii, gdzie bezrobocie sięga już 17, 7 proc.

W liście wysłanym do KE, COPA COGECA alarmuje, że działania amerykańskiego stowarzyszenia są równoznaczne z protekcjonizmem. Ich zdaniem Komisja powinna podejść do sprawy z należytą powagą i uniknąć stworzenia niekorzystnego dla subsydiowanych produktów precedensu.

– COPA COGECA uważa, że to nieakceptowalne, by główne rynki produktów rolnych, jak USA, mogły bez usprawiedliwienia wprowadzać przeciwko nam środki protekcjonistyczne – powiedział w imieniu organizacji jej sekretarz generalny Pekka Pesonen. COPA COGECA podkreśliła w piśmie, że amerykańska administracja planuje wprowadzić środki już we wrześniu, jeszcze przed zakończeniem działań wyjaśniających prowadzonych w tej sprawie przez Departament Handlu.

Na amerykańskie plany zareagowało także hiszpańskie stowarzyszenie eksportu oliwek stołowych Asemesa. Skontaktowało się już w tej sprawie z własnym rządem. Asemesa twierdzi, że oskarżenia przedstawicieli z USA są bezpodstawne. Przedstawiciele stowarzyszenia podkreślają, że hiszpańskie firmy działają w zgodzie z powszechnie przyjętymi przez Unię Europejską i Światową Organizację Handlu (WTO) zasadami.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Źródło: Natalia Kowalik | EurActiv.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here