ONZ: klęska głodowa w kolejnych regionach Somalii

W obszarach dotkniętych klęską głodu prawie 10% dzieci poniżej piątego roku życia umiera w ciągu trzech miesięcy. Eksperci przewidują, że w ciągu dwóch miesięcy cała Południowa Somalia może być dotknięta klęską głodu.

Do obozu dla uchodźców w Dadaab przybywa dziennie średnio 1,3 tys. osób. Zdecydowana większość z nich, bo aż 80% to dzieci i ich matki. Łącznie w trzech obozach w pobliżu Dadaab przebywa ponad 400 tys. osób. W Somali i krajach z nią sąsiadujących z powodu suszy i klęski głodu zmarło już setki tysięcy ludzi. Jedno na pięcioro dzieci w Południowej Somalii jest ciężko niedożywione. W obliczu pogłębiającego się kryzysu wsparcie społeczności międzynarodowej jest wciąż niewystarczające.

W Rogu Afryki jedną z najpilniejszych potrzeb jest teraz żywność terapeutyczna dla niedożywionych dzieci, czysta woda, moskitiery oraz zestawy pomocowe dla rodzin wędrujących z Somalii do Kenii. Bardzo ważna jest również budowa obozów dla uchodźców i tymczasowych szkół dla dzieci. UNICEF współpracuje z lokalnymi władzami nad ustanowieniem centrum odżywiania na granicy Liboi, aby dzieci i ich rodziny miały możliwie jak najszybszy dostęp do pożywienia i opieki ratującej życie.

UNICEF jest największym dostawcą żywności terapeutycznej w Somalii. Na południu kraju działa poprzez sieć siedemdziesięciu organizacji pozarządowych i współpracuje z władzami lokalnymi. UNICEF wdraża zewnętrzny monitoring, aby mieć kontrolę nad tym, czy dostawy z pomocą humanitarną docierają do potrzebujących dzieci. Tylko w tym tygodniu 11 lotów z ratującą życie żywnością terapeutyczną wyląduje do Mogadiszu. UNICEF działa w Somalii nieprzerwanie od 1971 roku.

Bardzo potrzebujemy nowych transportów z pomocą humanitarną – mówi Afshan Khan, Dyrektor UNICEF ds. mobilizacji zasobów.

Darczyńcy indywidualni i rządy krajów są bardzo hojni, ale potrzeby dzieci w Somalii były zaniedbywane od dłuższego czasu. UNICEF szacuje, że niezbędnych jest co najmniej 131 mln USD na pomoc humanitarną dla Rogu Afryki na najbliższe pół roku. Potrzebne jest również długofalowe wsparcie finansowe, aby skutecznie pomagać dzieciom w Somalii w ciągu kilku najbliższych lat.

UNICEF w Polsce prowadzi zbiórkę na rzecz ofiar klęski głodu w Rogu Afryki. Do tej pory zebranych zostało 440 766 PLN. Już dziś możesz pomóc Afryce! Wesprzyj akcję UNICEF na www.unicef.pl  lub wpłać na konto 73 1020 1013 0000 0102 0151 5907.

Źródło: NetPr.pl, fot.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here