Advertisement

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej dla rolników. Co warto wiedzieć?

Krajobraz zmienia się wokół nas, dotyczy to wielu obszarów życia, w tym również rolnictwa. Dzisiejsze gospodarstwa nie wyglądają już tak jak dawniej – są nowoczesne i zmechanizowane, dzięki czemu praca fizyczna ludzkich mięśni została ograniczona do minimum.

Modern barn with photovoltaic installation on the roof.

Za większość zadań odpowiadają maszyny, pożerające często bardzo duże ilości paliwa w tym także prądu. Nowoczesność to zalety, jak mniej fizycznych, męczących zadań dla rolników, ale i wyższe koszty serwisu i obsługi urządzeń. Na szczęście są inne źródła energii – poznajmy energię przyszłości, czyli instalacje fotowoltaiczne!

Fotowoltaika – co kryje się za tym pojęciem?

Fotowoltaika pozwala bezpośrednio przetwarzać światło słoneczne w energię elektryczną. Pojedyncze ogniwo to jednak za mało (napięcie nieznacznie przekracza 0,5 V) – wytworzyć może bowiem maksymalnie 2 W energii, dlatego więc ogniwa łączy się szeregowo lub równolegle w tak zwane moduły fotowoltaiczne. Znajdują się one w specjalnej obudowie, która chroni je przed wilgocią, korozją, zanieczyszczeniami i negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Połączone w większe zespoły tworzą panele fotowoltaiczne.

Urządzenia fotowoltaiczne są trwałe i praktycznie bezawaryjne a przy tym bezpieczne dla środowiska. Mogą być budowane jako niezależne systemy o różnej mocy – od kilku watów do kilku megawatów. Ich ogromną zaletą jest to, że można tworzyć moduły i panele o różnej wielkości, które sprawdzą się w różnych warunkach i dziedzinach gospodarki, także w rolnictwie. Inżynierowie firmy Doradcy Energetyczni bezpłatnie dobiorą instalację fotowoltaiczną do potrzeb i możliwości każdego gospodarstwa indywidualnie na podstawie zużycia energii oraz możliwości terenowych.

Gospodarstwa rolne szczególnie mają duże możliwości, aby znaleźć miejsce dla takich instalacji. Idealne są duże powierzchnie dachów, nieważne, czy budynku mieszkalnego, czy zabudowań gospodarczych: chlewni, garaży, magazynów lub obór. Jeśli nie dach, to nieużytki rolne, gdzie można zagospodarować teren i zbudować tam naziemną elektrownię słoneczną.

Fotowoltaika dla rolnictwa – jakie to korzyści?

Niektórzy mogą nie czuć tematu lub po prostu bać się tych nowych zagadnień, bo to zupełnie nieznana dziedzina. To prawda że w naszym kraju instalacje nie są tak popularne jak w zachodniej Europie, gdzie praktycznie na każdym dachu (szczególnie w Niemczech) możemy zobaczyć elektrownię słoneczną, ale w obecnej sytuacji wciąż rosnących cen energii konwencjonalnej kierunek ten staje się jedynym słusznym. Obawy zawsze są uzasadnione, bo zanim na coś się zdecydujemy, musimy wiedzieć, co nam dane rozwiązanie zagwarantuje. Jakie korzyści zapewni? I właśnie pod tym względem fotowoltaika ma bardzo dużo do zaoferowania. Poznajmy najważniejsze zalety instalacji fotowoltaicznych!

  • To przede wszystkim uniezależnienie się od zakładu energetycznego, a więc i rosnących cen energii elektrycznej. Nie musimy z trwogą spoglądać na podwyżki cen energii, które z roku na rok są coraz wyższe i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się kiedykolwiek zmienić. A im wyższa skala produkcji, tym większe zużycie energii.
  • To nierozerwalnie wiąże się z kolejnym pozytywnym czynnikiem – zmniejszeniem rachunków za energię elektryczną. Odczujemy to szczególnie analizując koszty w skali roku, gdy podliczymy, ile byśmy płacili za normalne użytkowanie prądu, a jakie oszczędności już stały się naszym udziałem.
  • A co więcej, możemy dodatkowo na tym zarobić! To realne, gdy wyprodukujemy więcej energii, niż jest nam potrzebnej do wykorzystania. Taką nadwyżkę można sprzedać do sieci. Jednocześnie nie ma opcji, by zakład energetyczny nam odmówił, bo ma obowiązek odkupić każdą jednostkę energii elektrycznej, której nie wykorzystamy na własne potrzeby.
  • Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga naszej obsługi. Czas, który w ten sposób zaoszczędzimy, możemy przeznaczyć na inne zadania związane z gospodarką. Ponadto, nie musimy się też martwić o eksploatację systemu, gdyż nie pojawiają się tu żadne dodatkowe koszty.
  • Poza tym, komponenty instalacji się nie psują, są bezawaryjne, wieloletnia gwarancja zaś to pewność darmowego prądu przez długi czas.
  • Co równie ważne, nieruchomość, na której terenie znajdują się urządzenia fotowoltaiczne, jest bardziej cenna, co ma duże znaczenie w sytuacji, jakbyśmy wystawiali ją na sprzedaż.
  • Instalacje fotowoltaiczne to inwestycja w odnawialne źródła energii, którą można odliczyć od podatku.

Czy to opłacalne?

Zdecydowanie tak, a świadczą o tym konkretne czynniki. Po pierwsze, każde gospodarstwo wymaga dużych zasobów energii. Im to zapotrzebowanie jest większe, tym większą musimy zbudować elektrownię słoneczną, co jednak jest w tym wypadku bardzo korzystne, bo uzyskujemy mniejsze koszty w przeliczeniu na jednostkę mocy. Po drugie, rolnik, który płaci podatek VAT, może go w całości odliczyć, zyskując tym sposobem 23%. Po trzecie, może także odliczyć 25% od podatku gruntowego, bo przepisy stanowią jasno, że każdy rolnik wykonujący inwestycje ekologiczne ma prawo odliczyć taką procentowo sumę.

Pod względem ekonomicznym inwestycja w elektrownię słoneczną powinna zwrócić się już w piątym – szóstym roku użytkowania, po czym zacznie przynosić zyski. Obserwując tempo wciąż rosnących cen energii może się okazać, że zwrot nastąpi jeszcze szybciej. A jak dodamy inne czynniki: niezależność od podwyżek cen prądu, ograniczenie zapotrzebowania na moc czy niezależność energetyczną, zobaczymy, że opłacalność jest tu nieporównywalnie wyższa – w dłuższej, jak i krótszej perspektywie czasowej.

A co z finansowaniem?

Firma Doradcy Energetyczni jest jedną z największych w Polsce firm doradztwa w obszarze energii elektrycznej i gazu. Dzięki dużemu doświadczeniu oraz znajomości rynku energetycznego w kraju mogą zaproponować swoim klientom bardzo atrakcyjne ceny instalacji w parze z wysoką jakością oraz możliwości finansowania inwestycji.

Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna w zestawieniu z atrakcyjnym leasingiem spowoduje, że rata leasingowa zawrze się w kwocie o jaką zmniejszy się rachunek za prąd. A już po 5 – 6 latach instalacja będzie przynosiła nam czysty zysk. W tym momencie należy zwrócić uwagę że gwarancja na uzysk energii z paneli fotowoltaicznych to aż 25 lat!

Ponadto, każdy rolnik ma możliwość, by skorzystać z preferencyjnych nisko oprocentowanych kredytów na działania proekologiczne. Wykonanie zaś samej usługi najlepiej poświęcić profesjonalnej firmie takiej jak Doradcy Energetyczni.

Świat idzie do przodu, a najlepsze, najnowocześniejsze gospodarstwa rolne w Polsce, jak i krajach zachodnich, szukają optymalnych rozwiązań, zwiększających zyski i jakość produktów. Fotowoltaika idealnie wpisuje się w ten trend, zapewniając niezależność energetyczną, o jakiej wcześniej można było tylko pomarzyć. A niższe rachunki za prąd, pozytywnie wpływają na konkurencyjność gospodarstwa rolnego. Warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje fotowoltaika, tym bardziej że większość dachów w polskich gospodarstwach leży odłogiem i nie przynosi żadnych pieniędzy swoim właścicielom mimo że mogła by!

Studium przypadku:

Gospodarstwo rolne – województwo mazowieckie
Rachunek za energię elektryczną przed uruchomieniem instalacji ok. 2000 zł/m-c
Zużycie energii elektrycznej – 3200 kWh/m-c
Proponowana wielkość instalacji – 25 kWp
Koszt instalacji – 105 000 zł
Szacowana kwota rachunku po instalacji PV – 450zł

Oszczędność na rachunku za prąd ok. – 1550 zł m-c Zwrot kosztów inwestycji w 6 lat.

Zysk z instalacji w okresie 10 lat – 161 607 zł
Zysk z instalacji w okresie 25 lat – 395 069 zł

To samo gospodarstwo w leasingu

Szacowana kwota rachunku po instalacji PV – 450zł m-c

Oszczędność na rachunku za prąd ok. – 1550 zł m-c

Wkład własny – 10 %
Rata leasingu na 5 lat – 1700 zł
Rata leasingu na 7 lat – 1300 zł

Do kalkulacji zostały przyjęte stawki standardowe sprzedawców energii z danego regionu.
Szacowany poziom zużycia energii elektrycznej w godzinach dziennych – 70%.
Zakładany wzrost cen rocznie – 3%*.

*rządowy program rozwoju energetyki zakłada 5 % wzrostu rok/roku.
Posłużono się danymi dotyczącymi średniego usłonecznienia w Polsce opublikowanymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Podsumowanie ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie

Kolejne już podsumowanie ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie (16-20.05.2022) przygotowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Nabór na pomoc suszową nie ruszył! Zapowiadany przez Rząd nabór...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE