Array

Organizacje mleczarskie krytykują gospodarowanie zapasami OMP przez KE

Polskie organizacje mleczarskie: Polska Izba Mleka, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich i Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy, będące członkami EDA (Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Mleka) przyjęły wspólne stanowisko w sprawie zagospodarowania 367 tys. ton zapasów odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) zakupionych przez Komisję Europejską za sumę 620 mln euro. 

Zdaniem przedstawicieli branży mleczarskiej, dotychczasowy sposób sprzedaży zapasów interwencyjnych OMP wywiera negatywny wpływ na ceny OMP na rynkach światowych, a co za tym idzie obniżenie cen płaconych za mleko surowe rolnikom. Utrzymanie tego trendu może doprowadzić do nieopłacalności produkcji mleka i likwidacji rozwojowych gospodarstw mlecznych.

Organizacje o propozycji KE: lepiej nie będzie

Autorzy stanowiska uważają, że obecne propozycje Komisji Europejskiej, dotyczące sprzedaży OMP, jak również propozycje EDA, nieznacznie przyśpieszające przetargową sprzedaż OMP nie spowodują polepszenia sytuacji.

– Obawiamy się, że ich wynikiem będzie przedłużenie obecnej sytuacji na dłuższy czas, z całym negatywnym wpływem na ceny OMP oraz innych produktów mlecznych, a w konsekwencji cen płaconych rolnikom za mleko – uważają autorzy stanowiska: Edmund Borawski, prezes Polskiej Izby Mleka, Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich oraz Klemens Ciesielski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy.

Sprzedaż zapasów OMP

Zdaniem polskich organizacji mleczarskich, jedynym rozwiązaniem jest jak najszybsza sprzedaż zapasów OMP na cele paszowe, a następnie uruchomienie kolejnych zakupów interwencyjnych. Jednakże taki scenariusz powinien być zastosowany tylko przy założeniu, że sprzedane OMP nie trafi do konsumpcji przez ludzi.

– Nie możemy akceptować, na dłuższy okres, zastosowanej przez Komisję Europejską zmiany systemu dokonywania zakupów interwencyjnych. Po szybkiej sprzedaży zapasów OMP należy natychmiast powrócić do prowadzenia interwencji rynkowej zgodnie z oryginalnymi zapisami rozporządzenie PE i Rady UE nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r . – czytamy w stanowisku.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ciąg dalszy podwyżek cen w sklepach. W lipcu padł kolejny dwucyfrowy wynik

Analiza ponad 31 tys. cen detalicznych wykazała, że w lipcu br. zakupy w sklepach były droższe średnio o 18,6% niż rok wcześniej. Zdrożały wszystkie...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE