Jeśli istnieje potrzeba nawożenia buraków azotem, to należy je wykonać w fazie 4-6 liści – przypomina plantatorom LiZ Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego.
Zabieg uzupełniający wykonany w późniejszym terminie będzie miał mniejszy wpływ na przyrost plonu. Może także wpłynąć na pogorszenie jakości korzenia oraz spowodować oparzenia liści sercowych przez granule nawozu.
Wysokość uzupełniającej dawki azotu powinna uwzględniać:
- ilość azotu już zastosowanego (mineralnego i organicznego),
- aktualny i przewidywany poziom mineralizacji azotu z gleby,
- rzeczywistą obsadę roślin na 1 ha,
- realny spodziewany plon korzeni i zawartość cukru.
Eksperci szacują, że przy plonie 50 t korzeni z 1 ha z gleby zabieranych jest około 200 kg azotu.
Wiele doświadczeń wskazuje, że buraki nie są w stanie w okresie wegetacji wykorzystać więcej niż 140-160 kg N azotu z nawożenia mineralnego.
Czytaj także:
Resort rolnictwa uspokaja. Wsparcie dla producentów buraków pozostaje
Pchełki atakują uprawy buraka cukrowego
KWS radzi, by dawkę podzielić: 80 kg-przed siewem, potem wymieszać agregatem z glebą + 80 kg po wschodach w fazie 2-3 par liści – nie później niż do końca maja. Jeżeli stosujemy obornik i gleba jest zasobna w azot przyswajalny, to dawkę N należy odpowiednio zmniejszyć. Przy stosowaniu dawek azotu do 80kg/ha można go wysiać jednorazowo przed siewem i wymieszać z glebą.
Najlepszą formą azotu jest saletra amonowa (posiada jony amonowe i azotanowe), azot z tego nawozu jest szybko pobierany przez rośliny i łatwo przyswajalny, nie pozostawia w korzeniach form szkodliwych dla procesu technologicznego.
oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/ Dag Terje Filip Endersen
Źródło: LiZ, KWS