Otrzymała dotację na kombajn, mimo że ARiMR początkowo odrzuciła jej wniosek

Chociaż Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odrzuciła wniosek pani Katarzyny o przyznanie dotacji na zakup kombajnu, to ostatecznie i tak otrzymała dofinansowanie. Pomogła skuteczna skarga doradców Agraves do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który przyznał rację pani Katarzynie i nakazał ARiMR ponownie rozpatrzyć jej wniosek. Za drugim razem nie został już odrzucony.

Otrzymała dotację na kombajn, mimo że ARiMR początkowo odrzuciła jej wniosek

– Bardzo się cieszymy, że sprawa zakończyła się sukcesem. Szczerze mówiąc myślałam, że już nie uda nam się otrzymać tego dofinansowania. Dlatego jestem bardzo szczęśliwa i dziękuję doradcom Agraves. Współpraca z zespołem Agraves była wzorowa, przez cały czas mogliśmy liczyć na wsparcie oraz bezproblemowy kontakt – mówi pani Katarzyna, która razem z mężem prowadzi gospodarstwo rolne w zachodniej Wielkopolsce.

– Sprawa pani Katarzyny pokazuje, jak istotny jest duży zespół, specjalizujący się w różnych zakresach. Dzięki współpracy naszych doradców oraz prawników, mogliśmy skutecznie pomóc pani Katarzynie – komentuje Mikołaj Baum, prawnik Agraves.

Chciała otrzymać dotację, wniosek został odrzucony

– Pani Katarzyna zgłosiła się do nas z prośbą o pomoc w pozyskaniu dotacji na realizację operacji w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej” na operację typu „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych” – mówi Marcin Trębacki, specjalista działu dotacji w Agraves.

– Już wcześniej mieliśmy okazję współpracować z Agraves przy okazji prowadzenia grupy producentów rolnych. Sama nie jestem biegła w tych wszystkich dokumentach, dlatego postanowiliśmy skorzystać ze wsparcia doradców – opowiada pani Katarzyna.

W lutym 2021 roku wniosek został złożony w wielkopolskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kilka miesięcy później pani Katarzyna otrzymała wiadomość o odmowie przyznania pomocy finansowej.

Spór o działalność gospodarczą

Dlaczego Agencja odrzuciła wniosek? Jednym z wymogów rozporządzenia było prowadzenie działalności gospodarczej, w postaci wykonywania usług rolniczych, co najmniej 2 lata przed złożeniem wniosku.

Kwestią kluczową był fakt, że kilkanaście dni przed złożeniem wniosku do ARIMR, pani Katarzyna wystąpiła o dokonanie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jednocześnie żądała, aby wspomniany wpis wykazywał, iż prowadziła działalność gospodarczą od co najmniej 2 lat, co potwierdzały przedstawione przez nią faktury – wyjaśnia Mikołaj Baum, prawnik Agraves. 

Natomiast ARIMR, w swojej interpretacji, uznała, iż pani Katarzyna nie kwalifikuje się do przyznania pomocy, gdyż wpis w CEIDG o prowadzeniu przez nią działalności nie pojawił się co najmniej 2 lata przed złożeniem wniosku. Tymczasem ustawa Prawo przedsiębiorców dopuszcza dokonanie wpisu z datą wsteczną, jeśli są dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności w danym okresie – dodaje Mikołaj Baum.

– To było duże rozczarowanie i stres, że nie otrzymamy dotacji. Na szczęście Mikołaj Baum poinformował nas, że w przeszłości Agraves interweniowało już z sukcesem w podobnym przypadku, więc warto spróbować. Mieliśmy jednak obawy, że się nie uda – wspomina pani Katarzyna.

Skuteczna skarga prawników Agraves

Prawnicy Agraves nie mieli wątpliwości, że ARIMR dokonała błędnej interpretacji przepisów. Dlatego złożyli skargę na decyzję ARIMR do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. A ten przyznał im rację i nakazał Agencji ponownie rozpatrzyć wniosek pani Katarzyny.

W trakcie ponownego rozpatrywania wniosku pani Katarzyna otrzymała kilka poprawek do uzupełnienia. Ale po spełnieniu tych wymogów, ostatecznie dostała informację o przyznaniu jej dotacji.

Cieszymy się, że nasze działania przyniosły pozytywny efekt i ostatecznie ARIMR przyznała dotację pani Katarzynie – komentuje Marcin Trębacki.

Jestem bardzo zadowolona, że tak to się zakończyło. To była dla nas duża ulga, zwłaszcza, że postanowiliśmy, że i tak kupimy kombajn, niezależnie od tego, czy uda nam się otrzymać dofinansowanie – mówi pani Katarzyna.

Źródło: AGRAVES

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

xFarm Technologies stawia na rolnictwo zrównoważone

Nowym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności została firma xFarm Technologies działająca w sektorze cyfryzacji agrobiznesu, która dostarcza rozwiązania wspierające rolników w optymalizacji zasobów, oszczędzaniu czasu i pieniędzy...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics