Ożywienie na rynku mleczarskim!

I półrocze br. przyniosło niewielkie ożywienie w międzynarodowym handlu przetworami mleczarskimi. Była to jednak zasługa wyłącznie Chin i Rosji, bowiem pozostałe kraje, należące do dużych importerów, nie były już tak aktywne na rynku. Poprawę sytuacji widać przede wszystkim na rynku masła. W okresie styczeń -maj br. nasz sąsiad – drugi światowy importer przetworów mleczarskich – zakupił na rynku światowym 30,8 tys. ton tego produktu, tj. o ponad 82% więcej, niż w analogicznym okresie przed rokiem.

W przypadku Państwa Środka import zwiększył się o ponad 11% do 13,4 tys. ton. O prawie 20% więcej masła zaimportował także Iran, choć już w kwietniu i maju br. dostawy kształtowały się na poziomach niższych, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Na wyższy popyt importowy zareagowała głównie Unia Europejska, zwieszając eksport masła o ponad 4% do 42,1 tys. ton.

 

\"\"

 

Z kolei Nowa Zelandia zmniejszyła wysyłki o ponad 12% do 100,1 tys. ton. Dość dobra koniunktura panuje także na rynku pełnego mleka w proszku (PMP), choć praktycznie wyłącznie za sprawą Chin. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy zaimportowały one 286,7 tys. t PMP, tj. o 56% więcej wobec analogicznego okresu 2012 roku. Podstawowym dostawcą produktu (około 50% udział w rynku światowym) jest nadal Nowa Zelandia, której eksport w analizowanym czasie wzrósł o 12% do 583,3 tys. ton. Spadł natomiast zarówno w przypadku Australii (o ponad 22% do 136,7 tys. t), jak i Unii Europejskiej – o prawie 17% do 145,1 tys. ton.

Czytaj także:
Inspekcja Weterynaryjna nakłada kary! Zobacz na co zwrócić szczególną uwagę!
Jak reaguje krowa w upalny dzień?
Ograniczenie produkcji biopaliw uderzy w rolnictwo!

Mniejsze ruchy, choć także na plus, można zaobserwować na rynku serów. Ma to duże znaczenie dla Unii Europejskiej, która należy do czołowych eksporterów tego produktu – w 2011 roku jej udział w wymianie globalnej przekraczał 30%. W pierwszych pięciu miesiącach br. kraje Unii sprzedały na rynki trzecie 327,1 tys. t serów, tj. o prawie 10% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

W ramach Wspólnoty najwięcej sera wyeksportowały Niderlandy (56,2 tys. t, wzrost o 16% w relacji rocznej), Francja, Niemcy, Włochy oraz Polska (imponujący wzrost o 35% do 26,8 tys. ton). Po stronie importu za ożywienie w sektorze odpowiada przede wszystkim Rosja, w mniejszym stopniu także Japonia i Chiny. W okresie styczeń-maj br. Rosja zakupiła o prawie 11% więcej serów (łącznie 126,1 tys. t) niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z kolei Chiny przywiozły 19,3 tys. t tego produktu, co oznacza wzrost o 26% w relacji rocznej. Import serów dość istotnie zwiększyła także Japonia – o ponad 9% do 101,4 tys. ton.

Odmienne tendencje panują˛ natomiast na rynku odtłuszczonego mleka w proszku. W I półroczu br. zakupy istotnie zmniejszyły Chiny i Meksyk, a w II kwartale także Algieria. Mocno odczuły to kraje UE, których import OMP w okresie styczeń-maj był o ponad 32% niższy w relacji rocznej. Niemniej, już Nowa Zelandia zwiększyła wysyłki mleka w proszku – o prawie 18% wobec analogicznego okresu 2012 r. do 179,6 tys. ton. 

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics