Advertisement

Paliwa odporne na spadki

Tak jak dzieci z niecierpliwością czekają na gwiazdkowe prezenty, tak kierowcy wypatrują obniżek na stacjach. Te jednak nie nadchodzą i ceny paliw utrzymują się nieznacznie poniżej poziomu sześciu złotych. Nie można jednak tracić nadziei, bo już od początku przyszłego tygodnia powinna zacząć obowiązywać zapowiedziana przez rząd obniżka akcyzy na paliwa silnikowe.

Paliwa odporne na spadki
Paliwa odporne na spadki
W piątkowe przedpołudnie obniżka akcyzy w ramach antyinflacyjnej tarczy ciągle jest jeszcze tylko rządową propozycją, bo przepisy, które mają zacząć obowiązywać od poniedziałku, nie zostały do tej pory przyjęte przez Sejm.

Koniec spadkowego trendu w rafineriach

Na hurtowym rynku paliw w ostatnich dniach notowaliśmy podwyżki i w porównaniu z początkiem grudnia 95-oktanowa benzyna, która kosztuje dzisiaj średnio w rafineriach 4579,20 zł/metr sześcienny, podrożała o 83,20 zł. Olej napędowy w tym samym czasie podrożał o 42,60 zł i 1.000 litrów diesla przez krajowych producentów paliw jest dzisiaj średnio wycenione na 4757,20 zł.

Na stacjach bez dużych zmian w oczekiwaniu na obniżkę akcyzy

W mijającym tygodniu na detalicznym rynku paliw o 2 grosze potaniała benzyna bezołowiowa 95 i jej średnia cena to 5,97 zł/l. Jednogroszową obniżkę odnotowaliśmy w przypadku autogazu, którego cena spadła do poziomu 3,36 zł/l. Olej napędowy, podobnie jak przed tygodniem, kosztuje 5,99 zł/l.

Rosnące ceny paliw w hurcie powodują, że kurczy się przestrzeń do obniżek na stacjach. Kierowcy mogą liczyć jednak na gwiazdkowy prezent w postaci obniżki akcyzy, która jeśli wejdzie w życie już w drugiej połowie przyszłego tygodnia, może dać zauważalne efekty na stacjach. Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na przedświąteczny tydzień to: 5,84-5,97 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,86-5,99 zł/l oraz 3,22-3,34 zł/l dla autogazu.

Źródło: e-petrol.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + 9 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,903ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Zmiana systemu rozliczeń instalacji fotowoltaicznych

29 października 2021 roku Sejm w błyskawicznym tempie przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zakłada zmianę systemu prosumenckiego z modelu opustów na sprzedażowy. Obecnie prosumenci, czyli...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE