Paliwa u naszych południowych sąsiadów są średnio o 1,1 – 1,3 zł/l droższe niż w Polsce

Dane KE pokazują, że 2-go października krajowe ceny paliw były najniższe w UE i dużo niższe w stosunku do naszych sąsiadów. W Polsce, nawet po zakończeniu wakacyjnych promocji ceny na stacjach paliw mocno spadły, śladem przecen w hurcie. Działo się tak w sytuacji rosnących cen ropy, słabego złotego i drożejących paliw w Europie.

Paliwa u naszych południowych sąsiadów są średnio o 1,1 – 1,3 zł/l droższe niż w Polsce

PKN Orlen ewidentnie włączył się swoją polityką cenową w kampanię wyborczą. Przy okazji niskie ceny paliw pomogły sztucznie obniżyć we wrześniu wskaźnik rocznej inflacji (deflacji miesiąc do miesiąca), by rządzący ustami prezesa NBP mogli ogłosić sukces gospodarczy. Wprawdzie PIS nie osiągnął oczekiwanego wyniku wyborczego i pożegna się ze sprawowaniem władzy, to na stacjach Orlenu ceny w ostatnich dniach nawet symbolicznie spadły.

Aby sprawdzić jak mocno nasze ceny odbiegają w dół od tych realnych, warto zerknąć na ceny w Niemczech (zwykle wyższe od naszych) i u naszych południowych sąsiadów, które były zbliżone do cen w Polsce.

Po wrześniowych obniżkach ceny krajowe bardzo mocno odbiegają od cen u naszych unijnych sąsiadów. Porównanie z 16-go października pokazuje, że diesel był wtedy średnio droższy w Niemczech o 47 eurocentów (ok. 2,11 zł/l), a Pb95 o 52 eurocenty (2,33 zł/l).

Cena diesla u naszymi południowych sąsiadów była zwykle zbliżona do naszej, teraz jest ona wyższa średnio o 30 eurocentów (1,34 zł/l) na Słowacji, a w Czechach o 26 eurocentów (1,16 zł/l).

W przypadku Pb-95 w Czechach benzyna jest droższa o 25 eurocentów/l (1,12 zł/l), a na Słowacji o 26 eurocentów (1,16 zł/l).

Kurs eur/pln z 16.10.2023  to 4,48. 

Andrzej Bąk
Źródło: KE

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Policjanci pomogli rannemu łabędziowi

Krótki pościg, schwytanie, udzielenie pomocy i opatrzenie rany, a następnie przewiezienie radiowozem do lecznicy – tak wyglądała nocna interwencja piaseckich policjantów, którzy pomogli rannemu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics