Pamiętajmy o roli, jaką w ekosystemie odgrywają zapylacze w tym pszczoły

Pamiętajmy o roli, jaką zapylacze odgrywają w całym ekosystemie, a także o zagrożeniach dla tych pracowitych owadów – zaapelowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Światowym Dniu Pszczół.

Pamiętajmy o roli, jaką w ekosystemie odgrywają zapylacze w tym pszczoły
Pamiętajmy o roli, jaką w ekosystemie odgrywają zapylacze w tym pszczoły

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół

Ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem Dnia jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.

Dziś Światowy Dzień Pszczół. Pamiętajmy o roli, jaką zapylacze odgrywają w całym ekosystemie, a także o zagrożeniach dla tych pracowitych owadów. Każdy z nas może podjąć inicjatywę, która przyczyni się do ich ochrony – na dachu Ministerstwa Klimatu i Środowiska od kilku lat mamy zainstalowane ule” – napisała w piątek na Twitterze szefowa MKiŚ Anna Moskwa. Ule na dachu resortu klimatu zostały zamontowane w 2017 r.

W Polsce występuje blisko 470 gatunków pszczół.

Najbardziej znana jest pszczoła miodna. Naukowcy oraz organizacje ekologiczne wskazują, że powodem ginięcia pszczół jest nadmierne oraz nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, coraz większe zanieczyszczenie środowiska i niekorzystne zmiany klimatu. Na śmiertelność owadów zapylających wpływa też utrata siedlisk – bazy pokarmowej i lęgowej – następująca w wyniku zmian w użytkowaniu terenu. Dla pszczół niekorzystne są też monokultury. Aby pszczoły mogły produkować miód, muszą mieć różnorodną roślinność.

Pszczoły też potrzebują zbilansowanej diety

Z szacunków wynika, że ponad 300 tys. gatunków roślin (ponad 87 proc.) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły.

Źródło PAP Michał Boroń

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Złagodzenie ustawy antywiatrakowej

5 lipca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Prace nad liberalizacją tzw. ustawy antywiatrakowej...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE