Pandemia koronawirusa jako “siła wyższa”. Co z zobowiązania wobec ARiMR?

Pandemia koronawirusa wpływa negatywnie na funkcjonowanie gospodarki, w tym rolnictwa. Lockdown i zamknięcie granic spowodował duże osłabienie m.in. sektora mięsnego.

Pandemia jako “siła wyższa”

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się z zapytaniem do MRiRW czy pandemia koronawirusa lub epidemia ASF mogą być traktowane jako siła wyższa, której działanie nie pozwoliło osiągnąć rolnikowi planowanych celów, w przypadku korzystania z dotacji w PROW.

KRIR zwróciła szczególną uwagę na sytuację wielu producentów trzody chlewnej, którzy inwestowali w ramach PROW i zobowiązali się w ramach biznes planu do osiągnięcia określonego poziomu produkcji.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w swojej odpowiedzi zwróciło uwagę, że takie przypadki traktowane są zawsze indywidualnie. Oznacza to, że pracownik ARiMR na wniosek rolnika rozpatruje, czy rzeczywiście w takim przypadku doszło do działania siły wyższej i rolnik nie mógł się wywiązać ze swoich obowiązków i założonych celów. Wtedy zachodzi możliwość zmiany biznes planu np. poprzez przesunięcie jego realizacji w czasie. Ważne jest, aby w każdym przypadku rolnik zgłaszał taki problem do ARiMR i posiadał odpowiednie dowody i informacje o wpływie siły wyższej na jego gospodarstwo.

Zobacz również:

Pismo KRIR do MRiRW

Źródło: KRiR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here