Polska Izba Handlu apeluje o zaprzestanie prac nad Ustawą dot. podatku cukrowego

Polska Izba Handlu apeluje o zaniechanie prac nad Ustawą dotyczącą podatku od cukru. PIH skierowała swój apel do wszystkich klubów parlamentarnych.

W piśmie czytamy:

Jako przedstawiciele Polskiej Izby Handlu, najszerszej reprezentacji handlu detalicznego w Polsce, w związku z uchwałą Senatu RP z dnia 13 marca 2020 r. o odrzuceniu Ustawy (druk sejmowy nr 274) w obliczu aktualnej sytuacji wywołanej epidemią COVID-19 i jej negatywnymi skutkami gospodarczymi, których skala jest obecnie trudna do przewidzenia, apelujemy o: zrezygnowanie z ukończenia prac nad Ustawą, lub w przypadku podjęcia przez Sejm prac nad Ustawą (uchwałą Senatu) – o odrzucenie Ustawy w całości.

Ostatni etap prac nad Ustawą przypada na szczególny okres w życiu społecznym i gospodarczym Polski – diametralnie inny niż na początku tego procesu. Kiedy w lutym Sejm przyjmował Ustawę taki rozwój sytuacji był niemożliwy do przewidzenia.

Przyjęcie Ustawy wiąże się z nałożeniem na przedsiębiorców nowych obciążeń regulacyjnych. Wprowadzane Ustawą opłaty obciążą w szczególności polskie firmy działające na rynku spożywczym, a także polski handel.Działanie takie znacząco pogorszy ich sytuację – i to w samym środku kryzysu wywołanego pandemią COVID-19, której negatywne skutki gospodarcze obserwujemy już dzisiaj.

Przyjęcie Ustawy w jej obecnym kształcie byłoby też sprzeczne z kierunkiem działań Rządu i Parlamentu RP, obliczonych na wsparcie przedsiębiorców w walce z konsekwencjami epidemii koronawirusa, a realizowanych w ramach „Tarczy antykryzysowej”. Zwracamy uwagę, że nałożenie na przedsiębiorców nowych opłat i obciążeń administracyjnych oznacza wzrost kosztów prowadzenia działalności i spadek rentowności wielu działających w Polsce firm. Część z nich może doprowadzić do bankructwa. Może też zmusić przedsiębiorców do redukcji zatrudnienia, co dodatkowo zwiększy spodziewany wzrost bezrobocia i pogłębi spowolnienie gospodarcze. Dotyczy to zarówno dużych, jak i małych i średnich podmiotów. Obecnie cały wysiłek rządzących, przedsiębiorców i pracowników powinien iść w jednym kierunku – minimalizacji negatywnych skutków kryzysu, utrzymania firm i miejsc pracy, zapewnienia ciągłości łańcuchów dostaw i możliwie szybkiego powrotu do normalnego funkcjonowania biznesu.

W naszej ocenie nie ma obecnie warunków do wprowadzania nowych obciążeń fiskalnych, a ich nałożenie w obecnej sytuacji gospodarczej wzbudzi głęboki i uzasadniony sprzeciw społeczny. Dlatego w imieniu przedsiębiorców z branży handlowej apelujemy o zaniechanie prac nad Ustawą, a w razie podjęcia tych prac i przystąpienia przez Sejm do rozpatrzenia uchwały Senatu – o odrzucenie Ustawy w całości.

Z poważaniem Waldemar Nowakowski
Prezes Zarządu Polskiej Izby Handlu

Źródło: PIH

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Copa-Cogeca: niezbędne są zmiany w strategii „Od pola do stołu”

Zdaniem rolników obecna dramatyczna sytuacja rynkowa związana z wojną na Ukrainie wymaga od Komisji Europejskiej ponownego przemyślenia priorytetów przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Niezbędne są...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE