Pasza paszy nierówna

Pasza stanowi największą część nakładów na produkcję brojlerów. Przygotowane dawki pasz powinny zapewnić ptakom odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczy, mikroelementów i witamin. Istotnym jest również to, że drób ma znacznie większe wymagania pod względem jakości pasz niż inne gatunki zwierząt z uwagi na krótki przewód pokarmowy, szybszą przemianę materii i szybki wzrost. Poza tym u kurczęcia pasza przechodzi przez przewód pokarmowy w 4 godziny od chwili pobrania, a u sztuk dorosłych w 8 godzin. Z powyższego wynika, że kurczęta należy karmić paszą najwyższej jakości.

Pasza, jeżeli jest grubo zmielona i jednorodna pod względem wielkości cząsteczek może być podawana do skarmiania  kurcząt w postaci sypkiej jak i bardziej skoncentrowanej jako granulat. W obu postaciach reguluje skutecznie proces trawienia. Pasza sypka dobrze wyrównana o większych cząsteczkach z reguły daje lepszy wzrost kurcząt brojlerów w pierwszym i drugim okresie odchowu. Ptaki zużywają mniej energii na pobieranie (wskutek mniejszej liczby dziobnięć) i trawienie większych cząstek. Stopień wyrównania stawki brojlerów w przypadku żywienia ptaków paszą treściwą sypką o większych cząsteczkach jest podobny do wyników jakie uzyskuje się przy podawaniu jednorodnej paszy. Ogólnie można by przyjąć, że pasza sypka pomaga łatwiej utrzymać korzystny stan przewodu pokarmowego zwłaszcza na fermach o mniejszych osiągnięciach techniczno-sanitarnych. Najmniej korzystnym rozwiązaniem w odchowie i tuczu kurcząt brojlerów jest skarmianie mieszanki sypkiej o dużym zróżnicowaniu cząstek paszy.

\"\"Składniki paszy takie jak prefiks, dodatki mineralne oraz surowce białkowe mogą wchodzić w skład pasz w postaci kruszonej, co ogranicza udział cząsteczek drobnych. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie ptakom paszy typu starter w postaci kruszonki wcześniej wyprodukowanej z grubo zmielonych cząstek. Żołądek wówczas odgrywa większą rolę w procesach regulujących tempo przesuwania się paszy. Można również sądzić, że ograniczenie ilości podawanej paszy kurczętom w okresie odchowu poprawia stopień jej wykorzystania i przyswajania w jelitach.

Wartość energetyczna paszy uzależniona jest również od formy w jakiej jest podawana ptakom. Młodsze ptaki do 30 dnia życia mogą być karmione łamanym ziarnem kukurydzy, natomiast starsze lub o masie ciała powyżej 1,2 kg możemy dokarmiać pszenicą i niekiedy jęczmieniem. Udział całego ziarna pszenicy w dawce pokarmowej od 15-25% praktykowany jest w Polsce, a najczęściej w krajach północnej Europy.

Jakość pasz granulowanych uzależniona jest od jakości surowców paszowych, ich rozdrobnienia i parametrów procesu granulowania. Ważnym jest, aby granule były trwale związane, gdyż brojlery osiągają lepszą wydajność przy większym udziale całych granul w mieszance paszowej. Zdarza się, że po transporcie, załadunku silosu lub karmideł liczba całych granul spada do 50% i wówczas rozkruszone granulki przypadają w żywieniu sztukom słabszym, co w większym stopniu zmniejsza procent wyrównania zbywanych kurcząt brojlerów. Zgranulowanie pasz o niskiej koncentracji energii jest łatwiejsze, kurczęta z reguły spożywają jej więcej i tym samym szybciej przybierają na wadze. Generalnie można by przyjąć, że za skarmianiem wysokiej jakości pasz granulowanych w drugim okresie tuczu brojlerów przemawia mniejsza podatność cząstek na rozdrobnienie, większa koncentracja i zbilansowanie składników pokarmowych, lepsze ich wykorzystanie i uzyskiwanie wyższych przyrosty masy ciała brojlerów.

Spożycie paszy bez względu na formę jej podania i wzrost brojlerów w znacznej mierze zależy od dostępu ptaków do wody. Z praktycznego punktu widzenia dla 50 ptaków powinno się zabezpieczyć jedno 3-litrowe poidło.

Już na etapie przyjmowania surowców na magazyn ważnym jest skontrolowanie zawartości składników pokarmowych i stanu bakteriologicznego. Uwzględnić należy również informacje podane wcześniej i dopiero wówczas możemy ocenić, w jakim wypadku lepszą może być pasza sypka, względnie granulowana. 

Źródło: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, www.kpodr.pl, fot.sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,883ObserwującyObserwuj
5,380SubskrybującySubskrybuj

MRiRW nie przewiduje dalszej pomocy rolnikom poszkodowanych przez Covid-19

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje kontynuacji programów pomocowych dla rolników poszkodowanych przez Covid-19. Pomoc, którą rolnicy otrzymali w ubiegłym roku była jednorazowa. Zarząd...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE