PE chce promować bezpieczniejsze pestycydy biologiczne

Parlament Europejski chce promować stosowanie bezpieczniejszych pestycydów pochodzenia biologicznego poprzez uproszczenie i przyspieszenie procedury ich autoryzacji. Chociaż chemiczne pestycydy są skuteczne, to stanowią potencjalne ryzyko dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Z danych Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności wynika, że około 45 proc. żywności zawiera pozostałości pestycydów.

 

\"rolnictwo,

 

Szybsza rejestracja pestycydów niskiego ryzyka

15 lutego Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał Komisję Europejską do zaproponowania do końca 2018 roku projektu przepisów mających przyspieszyć ocenę, autoryzację i rejestrację pestycydów niskiego ryzyka. Jak do tej pory autoryzowano w UE tylko siedem substancji klasyfikowanych jako „pestycydy niskiego ryzyka”.

“Mówimy o organizmach, wirusach, bakteriach, nicieniach, które muszą przejść proces certyfikacji, który jest nie tylko bardzo długi, ale i drogi” – wyjaśnia poseł Herbert Dorfmann (EPL, Włochy), członek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i jeden z ośmiu autorów rezolucji.

Pestycydy niskiego ryzyka nieskuteczne?

Niektóre z państw członkowskich odmówiły autoryzacji pestycydów niskiego ryzyka, tłumacząc się rzekomą niską skutecznością tych środków, nie biorąc jednak pod uwagę korzyści dla organicznego rolnictwa, środowiska i zdrowia publicznego.

“Stosujemy zbyt wiele zwykłych pestycydów, które są chemiczne i przeważnie niebezpieczne – zaprojektowane po to, by zabijać. Powodują one także szkody dla naszego zdrowia” – przekonuje poseł Pavel Poc (S&D, Czechy), członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego.

Redakcja AgroNews, fot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here