PE chce zakazu rozmnażania sklonowanych zwierząt i importu produktów klonowanych

Parlament wzmocnił projekt Komisji Europejskiej, w którym zakazano klonowania zwierząt, poszerzając ten zakaz o klonowanie wszystkich zwierząt hodowlanych, klonowanie potomstwa tych zwierząt oraz import wszelkich produktów pochodzących z klonowania na teren UE, w głosowaniu, we wtorek.

"Technika klonowania nie jest dojrzała, co więcej, nie poczyniono w niej żadnych postępów. Śmiertelność pozostaje wysoka, a wiele żywo urodzonych zwierząt umiera po kilku dniach i jest to śmierć bolesna, czy powinniśmy na to pozwalać"? pytała Renate Sommer (EPP, DE), współodpowiedzialna za sprawozdanie, z ramienia parlamentarnej komisji ds. środowiska.

Sprawozdanie przyjęto 529 głosami za, przy 120 głosach przeciw i 57 wstrzymujących się od głosu.

 

\"\"

"Musimy brać pod uwagę wpływ klonowania na zdrowie zwierząt i ludzi. Chcemy przekazać wiadomość naszym partnerom handlowym, że nie będziemy narażać zdrowia naszych rodzin i przyszłych pokoleń używając tego typu produktów o wątpliwej jakości", powiedziała Giulia Moi (EFDD, IT), współodpowiedzialna za sprawozdanie, w parlamentarnej komisji ds. rolnictwa.

Dobrostan potomstwa zwierząt klonowanych wydaje się zapewniony, ponieważ rozmnażane jest ono poprzez naturalną reprodukcję, jednak, aby to potomstwo mogło powstać potrzebny jest przodek będący zwierzęciem klonowanym, a samo klonowanie negatywnie wpływa na zdrowie i dobrostan zwierząt. Dlatego zakazem klonowania oraz importu objęto zarodki klonalne, potomstwo klonów zwierząt, wykorzystywany do rozrodu materiał biologiczny pochodzący od klonów zwierząt i ich potomstwa oraz żywność i paszę pochodzącą od klonów zwierząt lub ich potomstwa.

 Wysoka śmiertelność i częste uszkodzenia

Parlament Europejski wskazuje na opinię Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), z 2008 roku, zgodnie z którą klonowanie negatywnie wpływa na zdrowie i dobrostan znaczącego odsetka zwierząt, prowadząc do ciężkich uszkodzeń lub śmierci. Z tego powodu klonowanie ma niską wydajność, na poziomie od 6 do 15% dla bydła oraz 6% dla świń. Ponadto nieprawidłowości u klonów oraz większa niż zazwyczaj liczba potomków klonowanych zwierząt, powodują trudności przy porodzie oraz śmierć potomstwa.

Obywatele nie akceptują klonowania

Posłowie opierając się na badaniach konsumentów, stwierdzają, że obywatele UE są zdecydowanie przeciwni żywności wytwarzanej ze sklonowanych zwierząt lub ich potomków, większość obywateli nie akceptuje również klonowania do celów hodowlanych, ze względu na dobrostan zwierząt oraz z powodów etycznych.

Zgodnie z przyjętymi poprawkami, przepisy przyjęły formę rozporządzenia, bezpośrednio obowiązującego we wszystkich państwach członkowskich, a nie dyrektywy, która wymagałaby dalszych zmian w przepisach krajowych. Parlament poszerzył także zakaz, aby objąć nim wszystkie zwierzęta hodowlane, a nie tylko bydło, świnie, owce, kozy i konie, jak wnioskowała Komisja Europejska.

Kolejne kroki

Posłanki odpowiedzialne za raport rozpoczną teraz negocjacje z przedstawicielami Rady, w celu osiągnięcia porozumienia, co do ostatecznego kształtu przepisów.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Micolo J
Źródło: PE
 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zwyrodnialec strzelał z wiatrówki do kotów! Grozi mu więzienie

Wschowscy kryminalni zatrzymali 72-latka, który w jednej z miejscowości w powiecie wschowskim strzelał do kotów. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty z ustawy o ochronie zwierząt....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics