Pięć kroków do zachowania bioróżnorodności

Cyklicznie przeprowadzane przez Unię Europejską badania Eurobarometru wskazują, że poziom wiedzy odnośnie bioróżnorodności pozostaje w Polsce na dość niskim poziomie.

 

\"\"
 

W 2013 roku aż 46% Polaków deklarowało, że nigdy nie zetknęło się z terminem bioróżnorodność (przy średniej europejskiej 26%). Ponadto ponad 20 proc. respondentów z Polski nie prowadzi samodzielnie działań mających chronić różnorodność biologiczną, ponieważ nie wie jak konkretnie może pomóc .  W związku z przypadającym na 22 maja Międzynarodowym Dniem Różnorodności Biologicznej przypominamy czym ona jest oraz dlaczego i jak trzeba o nią dbać.

Bioróżnorodność to występowanie wielu różnych organizmów żywych, w wodzie, glebie czy na lądzie. Bogactwo organizmów w naszym środowisku jest bardzo ważne, bo właśnie takie „złożone” przyrodnicze układy są najtrwalsze. W bogatym gatunkowo ogrodzie rośliny i zwierzęta żyją ze sobą w równowadze, dzięki czemu cały ogród jest bardziej odporny na niekorzystne warunki pogodowe czy atak szkodników i chorób. Ponadto, kontakt z bioróżnorodną przyrodą ułatwia wypoczynek i korzystnie wpływa na walory estetyczne otoczenia.

– Działania każdego z nas mają wpływ na bioróżnorodność. Dbając w odpowiedni sposób
o rośliny i zwierzęta w ogrodzie, na działce, balkonie, na polach i w lasach, podnosimy jakość naszego życia i otoczenia, dbamy o piękno i bogactwo otaczającej nas przyrody. Wyniki europejskich badań pokazują, że edukacja w tym obszarze jest kluczowa i trzeba zaczynać ją już od najmłodszych lat 
– mówi dr Jerzy Próchnicki, dyrektor działu rozwoju i rejestracji, Bayer Crop Science.

W związku ze zbliżającym się 22 maja Międzynarodowym Dniem Różnorodności Biologicznej podpowiadamy 5 zasad, które każdy z nas może wprowadzić w swoim otoczeniu, aby wesprzeć środowisko i bioróżnorodność.

1. Różnicuj krajobraz
Chcesz żeby częściej odwiedzały Cię ptaki oraz inne zwierzęta? Doskonałym na to sposobem jest sadzenie różnych gatunków roślin, ponieważ różnorodność przyciąga różnorodność. Im więcej gatunków roślin kwitnących posadzisz, tym więcej gatunków zwierząt będzie je wykorzystywać i tym więcej ptaków da się przyciągnąć do ogrodu. Sadząc kwitnące rośliny oraz zioła pomożesz także pszczołom. Dodatkowo, dzięki rozmaitym roślinom twoje otoczenie będzie bardziej kolorowe i przyjemne.

2. Stwórz wodopoje
Dużym problemem dla ptaków jest brak swobodnego dostępu do wody, którą podczas upałów, podobnie jak ludzie, potrzebują w sporej ilości. Dzięki niej mogą ugasić pragnienie, ale też zadbać o właściwą pielęgnację piór. Doskonałą formą pomocy spragnionym wody ptakom będzie wystawienie poidełka, czyli płaskiego naczynia z wodą. Może nim być gliniana podstawa pod doniczkę czy odwrócona do góry dnem pokrywa od kosza na śmieci. Specjalne metalowe poidełka można też kupić w sklepach za kilka złotych. Zimą wyzwaniem jest spowolnienie zamarzania wody. Prostym na to rozwiązaniem jest umieszczenie w nim małej piłki, która będzie się poruszać pod wpływem podmuchów wiatru i wprawiać wodę w ruch.

3. Pomóż budować gniazda
Rozwój terenów miejskich utrudnia ptakom znalezienie odpowiedniego miejsca na gniazdo. Pomóżmy ptakom rozstawiając skrzynki (budki) lęgowe. Zawiesza się je tuż przed rozpoczęciem okresu lęgowego ptaków, czyli pod koniec lutego, a najpóźniej do połowy marca. Poza drzewami budki można także umieścić na budynkach czy balustradzie. Ptaki bardzo chętnie zakładają gniazda na drzewach iglastych, wśród których łatwiej jest je ukryć przed wzrokiem drapieżników. Wykorzystują w tym celu świerki zwyczajne, jodły pospolite, modrzewie europejskie, cisy pospolite i jałowce pospolite.

4. Dokarmiaj, ale właściwie
Zima to niełatwy czas dla ptaków. Wielu z nich nie udaje się przetrwać niskiej temperatury i opadów. Trudniej znaleźć im pożywienie, gdyż przykryte jest ono śniegiem.  Aby im pomóc można je dokarmiać, ale tylko wtedy gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same. Warto umieścić w ogrodzie karmnik. Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów takich jak np. kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi. Dokarmianie kończymy wraz z nadejściem wiosny. 


5. Dbaj o glebę
Jakość gleby, którą mamy w ogrodzie decyduje o tym, czy nasz ogród będzie pięknie wyglądał i wzrastał. Podstawą do użyźnienia gleby może być np. kompost, który powstaje w wyniku rozkładania się liści, gałęzi, skoszonej trawy czy resztek żywności. Kompostownik nie zajmuje dużo miejsca w ogrodzie a będzie źródłem materiału do użyźnienia gleby np. przy nowo nasadzanych roślinach. Warto pamiętać również o tym, żeby jak najmniejsza powierzchnia gleby w ogrodzie była przykryta, np. poprzez beton czy kostkę.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,662ObserwującyObserwuj
5,400SubskrybującySubskrybuj

Traktorzysta zasłabł na drodze. W akcji LPR

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 42 w miejscowości Wąchock w województwie świętokrzyskim. 76-letni traktorzysta zasłabł podczas kierowania ciągnikiem i zjechał do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE