Pieniądze dla Polski wstrzymane. KE dopatrzyła się uchybień!

KE karze Polskę za uchybienia w emeryturach rolniczych.
Polska nie otrzyma refundacji z unijnych funduszy polityki rolnej w wysokości 34,4 mln euro, bo Komisja Europejska dopatrzyła się uchybień w kontroli wydatków związanych z wcześniejszymi emeryturami rolniczymi – podaje Rzeczpospolita.

Komisja Europejska  wystąpiła we wtorek w ramach tzw. procedury rozliczenia rachunków do 22 państw członkowskich o zwrot nienależnie wypłaconych kwot z funduszy unijnej polityki rolnej, opiewających w sumie na 414 mln euro. Polska została obciążona czwartą najwyższą korektą spośród 22 krajów członkowskich.

 

\"Pieniądze

 

Nasz kraj nie otrzyma 34,4 mln euro z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, czyli refundacji 5 proc. wydatków związanych z systemem wcześniejszych emerytur rolniczych w latach 2007-2010. To kara za niewystarczającą kontrolę, która będzie odjęta od następnej, najpewniej marcowej wypłaty unijnych refundacji w rolnictwie – czytamy w gazecie.

– Polskie władze nie stosowały wystarczającej kontroli tego, czy osoby, którym wypłacono wcześniejsze emerytury, były przedtem rolnikami na komercyjną skalę – wyjaśnił PAP rzecznik KE ds. rolnictwa Roger Waite. Przed decyzją KE odbywały się koncyliacje. Jednak – jak potwierdził rzecznik – Polska może odwołać się od decyzji KE do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Najwyższa ogłoszona we wtorek przez KE korekta na kwotę 111,7 mln euro dotyczy Wielkiej Brytanii, którą obciążono za "uchybienia w systemie identyfikacji działek rolnych i systemie informacji geograficznej (LPIS-GIS), rozpatrywaniu wniosków, administracyjnych kontrolach krzyżowych oraz kontrolach na miejscu w odniesieniu do pomocy obszarowej".

Włochy będą usiały zwrócić do kasy UE ponad 48 mln euro. KE odzyska również mniejsze środki od Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Niemiec, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Cypru, Litwy, Węgier, Malty, Holandii, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Finlandii i Szwecji.

Państwa członkowskie odpowiadają za zarządzanie większością płatności w ramach wspólnej polityki rolnej, przy czym dokonują ich głównie za pośrednictwem swoich agencji płatniczych. Na nich ciąży również obowiązek przeprowadzania kontroli, takich jak na przykład weryfikacja wniosków rolników o płatności bezpośrednie – wskazuje KE.

KE przeprowadza rocznie ponad 100 audytów, podczas których sprawdza, czy państwa członkowskie odpowiednio prowadzą kontrole i usuwają niedociągnięcia. Komisja może wystąpić o zwrot płatności, jeśli audyt wykaże, że zarządzanie i kontrola państwa członkowskiego nie gwarantują należytego wydatkowania unijnych środków.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Protest rolników w Medyce zawieszony. Co obiecał Siekierski?

Akcja protestacyjna środowisk rolniczych została zawieszona do 10 grudnia. Decyzję podjęto po rozmowach z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim, które miały miejsce w Medyce. W niedzielę...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics