PILNE! Inflacja w czerwcu mocno wystrzeliła. Co podrożało najbardziej?

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 procent – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy poziom od marca 1997 r.

GUS opublikował najnowsze dane na temat wzrostu cen w czerwcu. Według szybkiego szacunku w czerwcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 15,6% (wskaźnik cen 115,6), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,5% (wskaźnik cen 101,5).

„Najszybciej drożały w ciągu roku ceny paliw samochodowych (o 46,7 proc. rdr) i nośników energii, czyli prądu i gazu (o 35,3 proc. rdr.). Ceny żywności szły w górę wolniej od ogólnego wskaźnika inflacji, bo o 14,1 proc. rdr. Licząc miesiąc do miesiąca, uśredniony wzrost cen wyniósł 1,5 proc. W maju ceny rosły o 1,7 proc. mdm, w kwietniu o 2 proc., a w marcu o 3,3 proc. W skali miesięcznej to najniższy wzrost od lutego”podaje Business Insider.

To kolejna zła wiadomość gospodarcza dnia, po tym, jak S&P Global opublikował wyniki badania aktywności przemysłu. Wskaźnik PMI sugeruje znaczące spadki w tym filarze polskiej gospodarki. Paradoksalnie, złe dane z gospodarki mogą jednak wyhamować inflację, a wraz z tym podwyżki stóp procentowych. Spowolnienie gospodarki oznacza mniejszą chęć przedsiębiorców do podwyżek wynagrodzeń, mniejszy popyt, a wraz z tym podnoszenie cen nie będzie akceptowane przez rynek” – czytamy w Business Insider.

 

Inflacja jest bardzo wysoka. Ekonomiści prognozują jej szczyt na sierpień. Warto jednak zaznaczyć, że gdyby nie tarcze antyinflacyjne, które odejmują od „rzeczywistej”  inflacji ok. 1,5-2 pp. dziś mielibyśmy inflację na poziomie 17-18 procent.

AM/Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak zbierać i suszyć grzyby?

W Polsce rośnie około 1400 rodzajów jadalnych grzybów, a do obrotu dopuszczonych jest 47. Jak je zbierać, suszyć i przyrządzać opowiada dr Cecylia Uklańska-Pusz...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,950ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE