PILNE: Rząd zaproponował zmiany do ustawy o ochronie zwierząt

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Puda podczas konferencji prasowej przedstawili zmiany, jakie zostały zaproponowane do ustawy o ochronie zwierząt, tzw.  piątki dla zwierząt.

Miarą rozwoju cywilizacyjnego jest nie tylko podnoszenie dobrobytu, ale także nasza wrażliwość na otaczający nas świat, drugiego człowieka, przyrodę i zwierzęta. Jesteśmy odpowiedzialni za wszystko co nas otacza i to my powinniśmy kształtować warunki hodowli w taki sposób  aby ulżyć cierpieniu zwierząt oraz aby wspierać polskie rolnictwo w jego rozwoju” – rozpoczął premier.

“Nowoczesne państwa XXI wieku nie muszą skazywać zwierząt na cierpienie. Przygotowujemy ustawę w taki sposób aby jednocześnie odpowiadała na potrzeby humanitarnego traktowania zwierząt ale także dbania o polskich rolników. Chcemy znaleźć złoty środek” – powiedział Mateusz Morawiecki

Premier zaznaczył, że troska o zwierzęta to połączenie kilku celów:

– rozwój wsi i rolnictwa

– stałe podnoszenie standardów chowu zwierząt

– ochrona zwierząt przed zbędnym cierpieniem.

Proponowane zmiany w ustawie o ochronie zwierząt:

  •  Powołanie państwowej inspekcji ochrony zwierząt – Inspekcja jako jedyna będzie miała prawo weryfikowania traktowania zwierząt. Prawo do kontroli będą mieli wyłącznie powołani eksperci inspekcji.

  • Przesunięcia wejścia w życie przepisów dot. uboju rytualnego i farm futerkowych na 01.01.2022

  • System odszkodowań dla branży rolnej –  pomoc otrzymają przedsiębiorcy i rolnicy, którzy poniosą największe straty.

  • Dopuszczalny ubój rytualny w przypadku drobiu – Ubój rytualny drobiu zostaje dopuszczony, gdyż drobiarze nie maja takich dofinansowań jak hodowcy bydła.

Według premiera cała piątka dla zwierząt to krok cywilizacyjny, który jest nieuchronny. My wychodząc naprzeciw ludziom, którzy dbają o zwierzęta chcemy zaproponować rozwiązania które wzmocnią potencjał gospodarczy rolników -powiedział.

Głos podczas konferencji również zabrał również nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi:

Ponad 70 % społeczeństwa popiera zakaz hodowli zwierząt na futra, a większość społeczeństwa sprzeciwia się uboju rytualnemu.  Poprawki nasze uwzględniają głosy rolników, z którymi udało nam się spotkać – podsumował.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki zapewnił, że pełny kształt ustawy zostanie zaprezentowany na kolejnym posiedzeniu rządu.

Marta Nowak-Woźnica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here