Ploniarka atakuje kukurydzę

W całej Polsce na plantacjach kukurydzy pojawiła się ploniarka zbożówka.

\"rolnictwo,

 

Ploniarka zbożówka to jeden z głównych wrogów kukurydzy. Masowy wylęg tego szkodnika następuje najczęściej po stosunkowo chłodnych wiosnach.

Szkodnik ten daje trzy pokolenia w roku, z czego najbardziej szkodliwe dla kukurydzy jest pierwsze pokolenie.

Zimują larwy w roślinach zbóż ozimych, samosiewów i traw. Muchówki wylatują w kwietniu i w maju. Jaja składają na siewkach roślin kukurydzy – w fazie od pierwszego do drugiego liścia. Najczęściej znaleźć je można na koleoptylach oraz na zawiązkach łodyg, tuż nad glebą – wyjaśnia PIORiN.

Po 7-14 dniach, w fazie rozwijania się trzeciego liścia, wylęgają się larwy. Larwy ploniarki wgryzają się do wnętrza tkanek, gdzie uszkadzają formujące się blaszki liściowe. Tworzą rzędy dziur na liściach, a uszkodzone nerwy rośliny żółkną. Poza tym larwy uszkadzają stożek. A to może doprowadzić do karłowacenia, wybijania kilku pędów bocznych, a nawet obumarcia rośliny.

Kiedy pryskać?

Stwierdzenie 5 lub więcej jaj na 10 roślinach kukurydzy jest sygnałem do wykonania zbiegu zwalczającego. Termin zabiegu przypada na ogół w okresie rozwijania przez rośliny trzeciego liścia (najpóźniej, gdy długość blaszki trzeciego liścia będzie równa długości drugiego liścia). W rejonach corocznego silnego występowania ploniarki zbożówki zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się w powyższym terminie bez prowadzenia analiz na obecność jaj.

Czym pryskać?

Ochrona chemiczna przed szkodnikami w ostatnich lata uległa znacznemu ograniczeniu wskutek wycofania niektórych substancji czynnych z użycia (np. imidachloprydu).
Do walki z tym szkodnikiem można zastosować mieszanę tiachloprydu i deltametryny Proteus 110 OD.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. prof. Paweł K. Bereś, IOR

Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowe ogniska grypy ptaków w Wielkopolsce. Olbrzymie stada drobiu zlikwidowane

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu dwóch kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu – to już przypadki nr 80 i 81...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics