Po raz pierwszy Polska przewodniczyła posiedzeniu ministrów rolnictwa UE

19 lipca w Brukseli odbyło się pierwsze pod przewodnictwem polskiej prezydencji posiedzenie Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH). Spotkaniu przewodniczył szef polskiego resortu rolnictwa, Marek Sawicki.

Sawicki przedstawił program prac polskiej prezydencji na II półrocze 2011 roku.

Tematyka rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich i rybołówstwa to dla polskiej prezydencji sprawy o ogromnym znaczeniu i wpisane zostały one w priorytet ogólny „Bezpieczna Europa – żywność, energia, obronność”. W ramach tego obszaru chcemy podkreślić podstawowe znaczenie kwestii bezpieczeństwa żywności dla obywateli UE oraz szczególne funkcje, jakie ma do spełnienia zreformowana Wspólna Polityka Rolna – powiedział Minister Sawicki.

\"\"

Komisarz Maria Damanaki zaprezentowała pakiet projektów reformy Wspólnej Polityki Rybackiej. Komisja Europejska za najważniejszy element proponowanej reformy uważa zapewnienie zrównoważonego zarządzania rybołówstwem, czyli prowadzenia połowów, które nie zagrożą reprodukcji stad, a zapewnią rybakom odpowiednie dochody w perspektywie długoterminowej. We wstępnych komentarzach na temat kształtu reformy ministrowie państw członkowskich najczęściej odnosili się do zaproponowanych przez KE zasad eliminacji odrzutów w rybołówstwie, obowiązkowego wprowadzenia wieloletnich koncesji na połowy, regionalizacji procesu decyzyjnego oraz zapewnienia akwakulturze odpowiednich warunków rozwoju. Mówiono także o powiązaniu celów reformy z nowym funduszem rybackim (EFR). Dla polskiej prezydencji reforma Wspólnej Polityki Rybackiej ma charakter priorytetowy, gdyż ustali generalne zasady działania sektora na szereg lat.

Na posiedzeniu tym Komisja Europejska zaprezentowała „Zieloną Księgę w sprawie działań promocyjnych i informacyjnych dotyczących produktów rolnych”, która rozpocznie debatę na temat zmiany kształtu tej polityki. Dla prezydencji jest to niezwykle istotna kwestia, gdyż promocja europejskich artykułów rolno-żywnościowych, na rynkach UE i poza nimi, jest bardzo ważna dla zapewnienia konkurencyjności europejskiego rolnictwa. Kwestie związane z promocją artykułów rolno-żywnościowych będą także tematem rozmów podczas wrześniowego nieformalnego spotkania ministrów rolnictwa UE we Wrocławiu.

W czasie prezentacji przez Komisję Europejską Zielonej Księgi, na sali obrad oraz podczas konferencji prasowej, zorganizowanej na koniec posiedzenia Rady Ministrów, odbyła się degustacja warzyw i owoców. Promocja tych produktów to ważny akcent w procesie odbudowy zaufania konsumentów po kryzysie związanym z bakterią E.coli.

\"\"

Na wniosek polskiej prezydencji odbyła się debata ministrów na temat wykorzystania biomasy pochodzenia rolniczego jako ważnego elementu WPR. W czasie debaty wypowiedzieli się prawie wszyscy ministrowie, odpowiadając na skierowane przez prezydencję pytania do dyskusji. Ministrowe podkreślali fakt, że pomimo tego, iż żywność jest priorytetem dla sektora rolnego, to wkład rolnictwa w poprawę środowiska i klimatu poprzez produkcję energii odnawialnej zyskuje na znaczeniu, również wobec celów określonych w strategii EU 2020. Produkcja energii odnawialnej powinna opierać się na rozwiązaniach innowacyjnych wykorzystujących również produkty uboczne i pozostałości poprodukcyjne z sektora żywnościowego. Ministrowe w swoich wypowiedziach nawiązywali do ważnej i dobrze zorganizowanej konferencji dotyczącej biomasy, która odbyła się 16 lipca br. w Sopocie.

Przy okazji posiedzenia Rady Ministrów w Brukseli minister Marek Sawicki odbył spotkania z nowymi ministrami rolnictwa. 18 lipca spotkał się z nowym ministrem rolnictwa Finlandii Jari Koskinenem. Przedmiotem rozmowy była wymiana poglądów na temat reformy Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r. Natomiast 19 lipca, po posiedzeniu Rady Ministrów, Marek Sawicki spotkał się z minister rolnictwa Portugalii Assuncao Cristas. Stanowisko Portugalii jest w wielu obszarach zgodne z polskim stanowiskiem na temat reformy WPR – wobec tego ministrowie uzgodnili potrzebę dalszych spotkań w celu omówienia bardziej szczegółowych propozycji rozwiązań.

Źródło i fot.: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.minrol.gov.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,531ObserwującyObserwuj
5,450SubskrybującySubskrybuj

Pomysł inteligentnych uli rozwijany przez studentów z Politechniki Łódzkiej

Inteligentne ule wspierają pszczelarzy w prowadzeniu pasieki m.in. poprzez aplikacje umożliwiające doglądanie pszczół z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie za pośrednictwem urządzeń mobilnych....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE