Po wzrostach nagły spadek – co się dzieje na rynku wieprzowiny?!

Po okresie stałego wzrostu cen latem, we wrześniu br. ceny wieprzowiny w krajach Wspólnoty ponownie zaczęły spadać – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

 

\"\"

 

W ciągu czterech tygodni września br. średnia cena reprezentatywna wieprzowiny (kl. E) dla całej Unii zmniejszyła się o 12 EUR/100 kg. W ostatnim tygodniu tego miesiąca wyniosła ona 183,39 EUR/100 kg wobec 195,48 EUR/100 kg cztery tygodnie wcześniej. Odwrócenie wzrostowej tendencji cenowej było wynikiem sezonowego wzrostu podaży zwierząt na rynku Wspólnoty.
 

Czytaj także:
Afrykański pomór świń znów zaatakował!

Pogłowie trzody chlewnej nadal w dół!
Krajowe ceny prosiąt

Największy spadek cen pod koniec września br. spośród czołowych producentów wieprzowiny w UE zanotowano w Niemczech, Holandii oraz w Belgii (ponad 9% spadek w stosunku do cen sprzed miesiąca oraz w stosunku do analogicznego tygodnia sprzed roku).

W Polsce w ostatnim tygodniu września br. średnia cena reprezentatywna wieprzowiny obniżyła się o ponad 6% w stosunku do początku tego miesiąca i wyniosła 181,36 EUR/100 kg. Miesięczne spadki cen na poziomie 7-9% zanotowano także we Francji oraz w Hiszpanii.

Dla porównania średnia cena reprezentatywna wieprzowiny w Wielkiej Brytanii wzrosła w ciągu czterech tygodni września br. o 1,3%. Porównując cenę z końca września br. do ceny z analogicznego tygodnia sprzed roku wzrost ten wyniósł 4,6%.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here