Podsumowanie ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie

Pojawiło się kolejnym już podsumowanie ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie (9-13.2022) przygotowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.

Podsumowanie ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie
Podsumowanie ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie

Dwa tygodnie więcej na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie i nawozy!

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o przedłużeniu terminu składania wniosków  o przyznanie płatności bezpośrednich oraz niektórych płatności w ramach PROW (dotyczy działania Rolnictwo ekologiczne, działania Dobrostan zwierząt, płatności ONW, Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego oraz premii w ramach działania zalesieniowego).  Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o termin składania faktur za zakupione nawozy. Terminy te dostały wydłużone do końca maja br. Należy pamiętać, że nie będzie za to wydłużony sam termin zakupów nawozów, gdyż program pomocowy został zatwierdzony przez Komisję Europejską, a każda zmiana spowodowałaby jej ponownej akceptacji.

Dzięki apelom Wielkopolskiej Izby Rolniczej i innych organizacji rolniczych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przychyliło się do nich i wydłużyło termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie, płatności PROW i nawozy.

Rolnicy zainteresowani ubezpieczeniami od ryzyka suszy

Resort rolnictwa zauważa,  że zainteresowanie jeżeli chodzi o suszę, to zainteresowanie  w porównaniu do analogicznego okresu wzrosło 5-krotnie, to dobrze, choć startujemy z niskiego poziomu. Dotychczas od suszy ubezpieczało się jednak niewielu rolników, więc taki wzrost nie wprowadza oczywiście powszechności tego ubezpieczenia – powiedział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. Naszym zdaniem, rolnicy chętniej by ubezpieczali swoje uprawy, gdyby zakłady ubezpieczeniowe rzetelnie podchodziły do szacowania strat i wypłat odszkodowań za straty spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Ubezpieczalnie chętnie zawierają polisy ubezpieczeniowe, jednak z wypłatą rekompensat nie jest już tak kolorowo. Szczegóły dotyczące kwestii ubezpieczeń opisane są w artykule Marty Ceglarek, który jest dostępny tutaj.

Susza prawie w całym kraju!

Od marca bieżącego roku nie odnotowano w Polsce opadów o znaczeniu dla upraw rolniczych. Przelotne opady o niewielkim nasileniu się zdarzały, niekiedy punktowo spadło nieco więcej deszczu, tylko, że to zbyt mało by zaspokoić potrzeby roślin uprawnych. Rzepaki już na starcie nie miały dostatecznej ilości wody, obecnie z uwagi na brak opadów zapewne zakończą wcześniej kwitnienie, co przełoży się na spadek plonów. Zbyt późne wysianie nawozów z powodu sztywnych terminów  spowodowało, że nawozy się nie rozpuściły i nie zostały pobrane przez rośliny – brak wilgoci.  Dalszy brak opadów i pogłębianie się suszy spowoduje gorszej jakości plony nie tylko rzepaku ale innych roślin uprawnych.

Więcej o problemie suszy przeczytają Państwo w artykule Marty Ceglarek, który dostępny jest tutaj.

Komisja dużo wymaga, ale mało płaci

31 marca br. Komisja Europejska zgodnie z zapowiedzią przesłała swoje uwagi do krajowych planów strategicznych państw członkowskich, w tym do polskiego KPS-u. W piśmie wstępnym do swoich uwag KE prosi o uwzględnienie przesłanych uwag i adaptację planu, tak aby w przeciągu  6 miesięcy mógł być zaakceptowany przez Komisję Europejską.

Przesłane uwagi mają charakter wskazujący na konieczność zmiany niektórych zapisów lub ich lepsze uzasadnienie i powiązanie w spójną całość. Szczegółowe uwagi Komisji Europejskiej do naszego KPS-u opisane są w artykule Andrzeja Przepióry, który mogą Państwo zobaczyć tutaj.

Ekoschematy do zasadniczej poprawy, a czas ucieka!

Komisja Europejska przesłała Polsce swoje uwagi do Krajowego Planu Strategicznego na lata 2023-2027. Analizując polskie propozycje Komisja Europejska zwraca przede wszystkim uwagę na to, że niektóre ekoschematy mają co prawda wysokie ambicje pro środowiskowe ale ich zakres jest bardzo ograniczony. Inne interwencja, z kolei, mają szeroki planowany do wdrożenia zakres ale są mało ambitne i nie wykraczają poza normalne praktyki rolnicze. Komisja zauważa również, że niektóre ekoschematy pokrywają się z działaniami rolno-środowiskowymi. O szczegółowych uwagach do poszczególnych ekoschematów mogą Państwo przeczytać w artykule Andrzeja Przepióry, który jest dostępny tutaj

Notowania i kalkulacje Wielkopolskiej Izby Rolniczej – maj

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z majowymi notowaniami i kalkulacjami  sporządzonymi przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Notowania prowadzone są co miesiąc i przedstawiają sytuację na rynku rolnym w pierwszych dniach każdego miesiąca. O aktualnej sytuacji rynkowej mogą Państwo przeczytać tutaj.

Kolonie letnie 2022

Krajowa Rada Izb Rolniczych we współpracy z Wielkopolską Izbą Rolniczą, podobnie jak w poprzednich latach, będzie organizowała w czasie tegorocznych wakacji, 9-dniowe kolonie dofinansowane ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. W przypadku zainteresowania udziałem w koloniach letnich proszę o kontakt z biurami powiatowymi Wielkopolskiej Izby Rolniczej kontakt do Biur znajdą Państwo tutaj 

Więcej szczegółowych informacji odnośnie kolonii letnich znajdą Państwo w artykule Mirosławy Żurek, który jest dostępny tutaj

Siewca – wydanie majowe

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z wydaniem majowym Biuletynu Siewca Wielkopolski w którym przedstawione jest m.in.: Stanowisko IX Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji z dnia 26 kwietnia 2022 r. dotyczące wyzwań stojących przed rolnictwem oraz Wspólną Polityką Rolną w związku z agresją Rosji na Ukrainę, relacja z kolejnego już posiedzenie Zespołu ds. Stabilizacji Rynku Mięsa Wieprzowego, które odbyło się pod przewodnictwem Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Piotra Walkowskiego, relacja z obchodów Jubileuszu najstarszego Kółka w Polsce – Kółka Rolniczego w Sobótce oraz wiele innych ciekawych artykułów z dziedziny rolnictwa. Wydanie majowe naszego Biuletynu mogą Państwo przeczytać tutaj

Opracowanie: Aleksander Poznański, Andrzej Przepióra (WIR)

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE