Podwyżki paliw się rozpędzają – co dalej?

W tym tygodniu zmiana zwyżkowa nabrała rozpędu – to oczywista konsekwencja cenowego skoku, z jakim zmaga się światowy rynek w następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Cena 6 zł/l, którą niedawno żegnaliśmy w konsekwencji wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej, powraca i bynajmniej na tym perspektywa zwyżek się nie kończy.

Podwyżki paliw się rozpędzają - co dalej?
Podwyżki paliw się rozpędzają – co dalej?
Na rynkach międzynarodowych ropa i paliwa gotowe reagują dynamiczną zwyżką na zagrożenie, jakie stworzyła dla stabilności globalnej inwazja rosyjskich wojsk na Ukrainę. W kolejnych dniach zapewne nie zobaczymy znaczących zmian, jeśli chodzi o tendencję rynkową – ceny powinny rosnąć.

Drastyczny skok cen hurtowych

W porównaniu z ubiegłym weekendem zmiana zwyżkowa dla benzyny 95-oktanowej to prawie 587 zł na metrze sześc., a cena to 5825 zł/m sześc. W przypadku benzyny 98-oktanowej skok w analogicznym okresie to ponad 630 zł i cena tego paliwa wyniosła blisko 6142 zł. Jeszcze większa zmiana zwyżkowa dotyczy oleju napędowego – dzisiejsza średnia cena 6367 zł/m sześc. jest o ponad 930 zł wyższa niż w ostatnią sobotę. Olej opałowy sprzedawany jest natomiast po 5086 zł/m sześc., a więc jest droższy o prawie 940 zł niż w poprzedni weekend.

Orlen uspokaja

Wprawdzie w końcówce minionego tygodnia pojawiły się problemy z zaopatrzeniem stacji związane z paniczną reakcją kierowców, jednak już we wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na Twitterze obwieścił, że koncern na bieżąco realizuje wszystkie dostawy na stacje i ma odpowiednie zapasy, by utrzymać ich ciągłość.  W tej sytuacji pojawia się także pytanie o zaopatrzenie rafinerii – tutaj z kolei Daniel Obajtek mówił: Już teraz na bieżąco korzystamy z opcji zakupów spotowych, aby zabezpieczyć pracę rafinerii. Jest to możliwie, bo od czterech lat z zarządem mocno stawiamy na dywersyfikację dostaw surowców. Dodatkowo, jako jedyna rafineria w tej części Europy, mamy pełne magazyny surowca w kawernach solnych w naszej spółce IKS Solino, które dodatkowo zabezpieczają i wzmacniają naszą niezależność. Aktualnie rosyjska ropa REBCO jest przerabiana przez Grupę Orlen w ok. 50 proc., a pozostała ropa pochodzi m.in. z Arabii Saudyjskiej, USA czy Afryki Zachodniej.

Co dalej?

W okresie między 7 i 13 marca spodziewamy się, że cena benzyny 98-oktanowej może ulokować się na poziomie 6,68-6,81 zł/l. Dla najpopularniejszego paliwa dla aut osobowych – benzyny Pb95 średnia cena wyniesie zapewne 6,33-6,49 zł/l. Dynamiczna zmiana dotyczyć będzie oleju napędowego, która spowoduje, że ceny ulokują się na poziomie 6,83-6,96 zł/l. Nie sposób też nie wspomnieć o możliwych podwyżkach cen autogazu – dla tego paliwa oczekiwana jest cena na poziomie 2,95-3,09 zł/l.
Źródło: e-petrol.pl
Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

 1. Spodziewana cena?
  Przecież już dziś rano na stacjach w powiecie gorlickim można zobaczyć ceny:
  ON – 7,25zł/l,
  benzyny Pb95- 6,99 zł/l
  a LPG po – 3,15zł.
  To już wyżej niż prognoza 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 23 w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w Polsce, na podstawie wyników badań laboratoryjnych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics