Pogoda sprzyja roślinom owocowym?

Stan drzew i krzewów owocowych oraz roślin jagodowych po zimie w 2014 roku oceniony został jako dość dobry. Jak twierdzą rzeczoznawcy Głównego Urzędu Statystycznego (ocena na koniec marca br.) na ogół nie zaobserwowano strat mrozowych w przypadku większości roślin owocowych.
 

 

\"\"

 

Przebieg zimy 2013/2014 był przeważnie łagodny a tylko lokalnie zaobserwowano niewielkie uszkodzenia na plantacjach truskawek. Wcześniejsza wiosna w niektórych obszarach kraju przyspieszyła wegetacje o nawet 3 tygodnie, niemniej przebiegała ona bez zakłóceń, a rośliny sadownicze pozostały w dobrej kondycji.

Czytaj także:
Embargo na import polskich owoców i warzyw do Rosji to kwestia czasu!
Rolnictwo zrównoważone, czyli jakie…
Skandal! Polacy marnują ok. 2 mln ton żywności!

Co prawda niedostateczne warunki wilgotnościowe gleby w marcu wpłynęły hamująco na rozwój truskawek ale późniejsza ich poprawa pozytywnie wpłynęła na stan roślin. Dobra forma drzew i krzewów oraz plantacji owoców jagodowych jest korzystnym sygnałem z punktu widzenia nadchodzących zbiorów owoców, jednak ich ostateczna wielkość zależeć będzie od dalszego kształtowania się warunków pogodowych.

Jak pokazał miniony weekend (3-4 maja 2014 r.) przymrozki, które wystąpiły w niektórych regionach kraju mogły spowodować wymarznięcia kwiatów na części plantacji truskawek w kraju (zwłaszcza obszar Wielkopolski).

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here