Advertisement

Pogoda sprzyja rozwojowi chwościka w burakach

Opady deszczu, które wystąpiły w wielu rejonach w ubiegłym tygodniu oraz prognozowany przebieg pogody na najbliższy okres będzie sprzyjał rozwojowi chwościka buraka.

Pogoda sprzyja rozwojowi chwościka buraka!
Pogoda sprzyja rozwojowi chwościka buraka!

 

Na plantacjach, gdzie uprawiane są buraki po burakach (Borek Wlkp. oraz Kościan)  pojawiły się pierwsze objawy występowania chwościka buraka.

Porażenia chorobą najwcześniej można spodziewać się:

  • na polach, gdzie buraki cukrowe uprawiane są częściej niż co 4 lata (szczególnie buraki po burakach)
  • w rejonach o dużym nasileniu tej choroby w roku ubiegłym i mało skutecznym jej zwalczaniu
  • na plantacjach z odmianami bez tolerancji na chwościka buraka
  • w lokalizacjach, które sprzyjają utrzymywaniu się dużej wilgotności powietrza w ciągu dnia (rejony łąk, zbiorników  wodnych)
  • na polu w miejscu składowania pryzm buraków w poprzednich latach

Drony lustrują plantacje buraków

Zwalczanie chwościka buraka jest najbardziej skuteczne wtedy, gdy oprysk zostanie wykonany już przy wystąpieniu pierwszych porażonych roślinach. Należy pamiętać, że wszystkie fungicydy systemiczne posiadają zdecydowanie lepsze działanie zapobiegawcze, niż lecznicze. Zlecenia w tym zakresie są ujęte w tzw. pakiecie fungicydowym wysłanym do wszystkich plantatorów. Jednocześnie doradztwo rolnicze LIZ informuje, że z dniem dzisiejszym rozpoczyna się monitoring chwościka na ponad 200 wybranych plantacjach. Wyniki będą dostępne na stronie oraz dodatkowo będą wysyłane sms informujące o wystąpieniu tej choroby. Pomimo dużego wsparcia w tym zakresie przez służby surowcowe, plantatorzy buraków proszeni są o indywidualne co tygodniowe przeprowadzenie lustracji buraków cukrowych.

Źródło: LIZ

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Ceny skupu produktów rolnych wzrosły aż o 45,1 proc. GUS podał szczegóły

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w kwietniu 2022 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 8,7%), jak i w porównaniu z analogicznym...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE