Pogoda sprzyja wystąpieniu parcha jabłoni. Zobacz najnowszy komunikat sadowniczy

Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka opublikował komunikat sadowniczy. Wynika z niego, że w najbliższych dniach w sadach mogą pojawić się niektóre choroby i szkodniki. Jak z nimi walczyć?

 

\"rolnictwo,

PARCH JABŁONI
W związku z prognozowanymi opadami w ciągu kilku najbliższych dni, może wystąpić pierwsze zagrożenie ze strony parcha jabłoni. W celu zabezpieczenia pąków wskazane jest wykonanie zabiegu prewencyjnego jednym z preparatów miedziowych.

ZWALCZANIE PRZĘDZIORKÓW I MSZYC
W sadach w których stwierdzono obecność zimujących jaj przędziorków można wykonać zabieg olejem parafinowym. Zabiegi olejem mineralnym wykonane wczesną wiosną ograniczają również liczebność mszyc. Zabieg wykonany w terminie najpóźniej do fazy mysiego ucha niesie ze sobą dużą skuteczność i jest polecany wówczas gdy:

  • nie przewiduje się wczesnowiosennego zwalczania mszycy jabłoniowej w sadzie,
  • w poprzednich sezonach masowo występował przędziorek owocowiec lub pordzewiacz.

Zasady stosowania oleju parafinowego w obecnym terminie:

  • nie stosować w mieszaninie z fungicydami (z wyjątkiem miedziowych),
  • jeśli widoczne są już zielone tkanki nie stosować w mieszaninie z produktami siarkowymi,
  • zachowywać odstęp pomiędzy zastosowaniem preparatu olejowego a fungicydami,
  • nie stosować w okresie zagrożeń wystąpienia przymrozków.

NAWOŻENIE DOLISTNE
Drzewa owocowe w ciągu najbliższych kilku dni będą rozpoczynały pompowanie soków do górnych partii koron. W związku z tym, że ziemia jest jeszcze stosunkowo zimna, transport ten może być utrudniony. ZZO Warka proponuje  zastosować gotowy nawóz FruitAkademia na początek wegetacji. W sadach gdzie widoczne są zielone tkanki dawkę należy zmniejszyć do 5-7 kg/ha (standardowa dawka to 11 kg/ha).

RAK KORY, ZGORZEL KORY

Sady po formowaniu koron, zagrożone chorobami kory i drewna należy zabezpieczyć preparatem Topsin M 500 SC w dawce 1,5 l/ha.

ZWALCZANIE RAKA BAKTERYJNEGO DRZEW PESTKOWYCH

W okresie nabrzmiewania pąków kwiatowych drzew pestkowych, należy wykonać zabieg przeciwko rakowi bakteryjnemu stosując jeden z produktów miedziowych. Produkty miedziowe zapobiegają również zarazie ogniowej.

System Komunikatów Sadowniczych to zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o., w oparciu o program doradczy FRUIT AKADEMIA. System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, Góra Kalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/berancourt

Źródło: www.zzowarka.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here