Pojawiły się chrząszcze stonki kukurydzianej!

W Krzeczowicach (wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, w gminie Kańczuga). Zauważono pierwsze wyloty chrząszczy stonki kukurydzianej.

 

\"\"

Chrząszcze stonki kukurydzianej to gatunek inwazyjnego chrząszcza z rodziny stonkowatych (Chrysomelidae). Postać dorosła o długości 4,2–6,8 mm[2]. Pokrywy skrzydeł o barwie żółtej przez pomarańczową, aż do całkowicie czarnej, często plamiste. Samce zazwyczaj ciemniejsze. Larwy 4–10 mm o barwie jasnokremowej. Groźny, kwarantannowy szkodnik kukurydzy. Larwy bytujące w glebie wgryzają się w korzenie, penetrują je aż do nasady skutkiem czego jest wnikanie patogenów, a czasem wyleganie całych roślin. Dorosłe owady preferują pyłek kwiatowy, znamiona kwiatów, rzadziej liście i odsłonięte ziarna.

Czytaj także:
ARR: Ceny zbóż będą spadać
Czy produkcja kukurydzy na kiszonkę się opłaca?
Stypendia pomostowe on-line! Złóż wniosek

Dla kukurydzy najbardziej szkodliwe jest żerowanie larw. Pierwsze dwa stadia rozwojowe odżywiają się tkanką zewnętrzną najcieńszych korzeni, natomiast ostatnie żeruje wewnątrz większych korzeni wyjadając ich rdzeń. Uszkodzenie systemu korzeniowego powoduje spowolnienie bądź całkowite zahamowanie roślin we wzroście.

Według Mgr inż. Pawła Krystiana Beresia z Instytut Ochrony Roślin TSD w Rzeszowie- zwalczanie stonki kukurydzianej jest bardzo trudne i kosztowne. Należy bezwzględnie unikać uprawy kukurydzy w monokulturze. Ponadto wskazane jest niszczenie wszystkich samosiewów kukurydzy na gruntach na których była uprawiana w roku poprzednim, co odcina larwom dostęp do rośliny żywicielskiej. Konieczne jest również wykonywanie głębokiej orki jesiennej, która wydobywa na powierzchnię gleby jaja, które giną pod wpływem czynników atmosferycznych oraz padają łupem drapieżców. Wskazane jest ponadto dokładne rozdrabnianie resztek pożniwnych i chwastów oraz ich przyoranie tak aby nie stanowiły warstwy izolacyjnej chroniącej jaja przed negatywnym wpływem mrozu czy też przesuszających wiatrów. Bardzo pomocny w zwalczaniu stonki kukurydzianej jest poziom świadomości i odpowiedzialności producentów kukurydzy, którzy nie powinni ignorować przesłanek wskazujących na pojawienie się szkodnika, bowiem może doprowadzić to do wzrostu populacji agrofaga i rozprzestrzenienia się go na nowe tereny.

Źródła: Sygnalizacja Agrofagów
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here