Policjanci wizytują gospodarstwa – na ratunek pszczołom!

Dwa i pół tysiąca policjantów z Pomorza zostało wyszkolonych, by ratować ginące pszczoły. Według szacunków, każdego roku populacja tych owadów spada o prawie 20 proc. Funkcjonariusze sprawdzą jakich substancji używają rolnicy i czy w gospodarstwie nie zalegają chemiczne odpady.

Pszczoły giną, bo rolnicy używają pestycydów – mówi Leszek Pękala ze związku pszczelarzy w Gdańsku. Dodaje, że zachodnie firmy produkują tak silne środki, że na hektar można stosować tylko trzy gramy.

 

\"\"

 

Przekroczenie tej dawki powoduje, że pestycydy na długie lata odkładają się w ziemi. Zdaniem Leszka Pękali, przyczyną masowego ginięcia pszczół jest brak rozwagi rolników, którzy stosują zbyt duże ilości środków ochrony roślin.

Czytaj także:
Kampania tytoniowa pogrąży polskie rodziny?!

Ubój rytualny sprzeczny z konstytucją?!
Zmiany w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych

Policjanci będą sprawdzali, jakich substancji używają rolnicy i czy w gospodarstwie nie zalegają chemiczne odpady – wyjaśnia Jan Kościuk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Funkcjonariusze będą też zwracać uwagę na nieprawidłowości, w tym na złe zabezpieczenie opakowań po chemikaliach, do których mają dostęp pszczoły. W Polsce trzy czwarte roślin wymaga zapylenia przez te owady. W Europie pszczoły zapylają aż 84 proc. roślin uprawnych.

Źródło: TVP Info, www.tvp.info,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here