Polityka rolna UE – czas na zmiany

Wydatki na rolnictwo stanowią dziś 41 proc. unijnego budżetu. Polityka rolna zawsze była jedną z najważniejszych, jak jednak będzie wyglądać w przyszłości?

O tym zadecydują eurodeputowani, Komisja Europejska i państwa Unii. Prace nad kierunkami europejskich polityk, czyli nad przyszłym budżetem UE na lata 2014-2020 powoli się rozpoczynają.

Ostatni przegląd unijnej polityki rolnej przeprowadzono w 2003 r. Od tego czasu Unia powiększyła się o 12 krajów i choć przyjęto rozwiązania przejściowe, to stało się jasne, że WPR trzeba zaadaptować do nowej rzeczywistości.

Jak bardziej sprawiedliwie dzielić fundusze między nowymi i starymi krajami Unii? Jak zachęcić rolników do stasowania bardziej ekologicznych sposobów hodowli? Czy UE może zagwarantować rolnikom utrzymać uczciwe ceny? Jak Unia może konkurować na światowych rynkach rolnych? Na te pytania eurodeputowani będą szukali odpowiedzi w trakcie prac nad przyszłym budżetem.

\"\"

12 października 2011 roku Komisja Europejska zaprezentowała propozycję zmian. Deputowani Komisji Rolnictwa PE, KE i polskiej prezydencji przygotowują publiczną debatę na temat projektu.

Sprawozdawcami, czyli posłami, którzy będą monitorować poszczególne projekty będą:

  • projekt dotyczący dopłat bezpośrednich: Luis Manuel Capoulas Santos (Sojusz Socjalistów i Demokratów, Portugalia),
  • projekt dotyczący wspólnej organizacji rynków rolnych: Michel Dantin (Europejska Partia Ludowa, Francja),
  • projekt dotyczący wsparcia rozwoju terenów wiejskich: Luis Manuel Capoulas Santos (Sojusz Socjalistów i Demokratów, Portugalia),
  • projekt dotyczący zarządzania i monitorowania finansów: Giovanni La Via (Europejska Partia Ludowa, Włochy),
  • projekt dotyczący rozwiązań przejściowych na 2013 r.: Luis Manuel Capoulas Santos (Sojusz Socjalistów i Demokratów, Portugalia),
  • projekt dotyczący wspólnej organizacji rynku producentów winogron: Herbert Dorfmann (Europejska Partia Ludowa, Włochy.

7 listopada 2011 roku PE zorganizował spotkanie na temat wpływu, jakie mogą mieć na unijne rolnictwo zapowiadane reformy.

European Parlament, www.europarl.pl, fot. European Parlament, sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here