Jak nas widzą mieszczuchy? Poznaj wyniki badań

W ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco wzrósł odsetek gospodarstw wyposażonych w ciągnik. Zgodnie z danymi GUS, w 2005 roku był on na poziomie 45 procent, a dekadę później osiągnął 68 procent. Co ciekawe, całkowita liczba maszyn będących w posiadaniu rolników prawie się nie zmieniła i utrzymuje się na poziomie 1,4 – 1,5 mln.

 

Skąd zatem wspomniany wzrost?

Odpowiedź jest prosta, wiąże się ze strukturalnymi zmianami w rolnictwie. W 2005 roku w Polsce było aż 2,5 mln gospodarstw prowadzących gospodarkę rolną, pięć lat później ta liczba zmalała do 1,9 mln, aby w 2016 roku osiągnąć liczbę 1,4 mln.

Obecnie, spośród 1,4 miliona gospodarstw rolnych w Polsce, 68 procent wyposażonych jest w przynajmniej jeden ciągnik. Szczególnie wysoki odsetek posiadaczy maszyn jest w województwach świętokrzyskim oraz kujawsko-pomorskim. Najniższe wartości odnotowano na ścianie zachodniej i południowo-zachodniej.

Jak to widzą Polacy?

Połowa uczestników badania IMAS Agri zgadywała, że 80 procent gospodarstw rolnych jest wyposażonych w ciągnik. Jest to najczęściej zaznaczana odpowiedź w naszej sondzie, w której można było wybrać spośród czterech opcji. Prawidłowej odpowiedzi („68 procent”) udzieliło 29% respondentów. W tym przypadku mężczyźni i kobiety oceniali ten odsetek podobnie, bardziej różniły się między sobą odpowiedzi osób w różnym wieku. Osoby w wieku 30-39 lat częściej odpowiadały poprawnie (co trzecia osoba), natomiast wśród osób po czterdziestce poprawnych odpowiedzi udzieliła co piąta. Co ciekawe – mieszkańcy miast oceniali lepiej.

Co można powiedzieć o tych wynikach? Osobom bez dobrej znajomości rolnictwa takie sprawy jest trudno oszacować, więc nie dziwi mała liczebność grupy, która wytypowała poprawną odpowiedź. Rozkład odpowiedzi mówi jednak o tym, że Polacy optymistycznie spodziewają się prawie pełnej mechanizacji rolnictwa w swoim kraju.

Redakcja, fot.: pixabay

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 + 18 =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,105ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE