Polscy naukowcy wzięli jagnięcinę pod lupę

W Polsce jagnięcina nie zdobyła należytego uznania.

\"\"

Jak informuje TVP Info, "Giczki jagnięce przednie, udziec jagnięcy bez kości czy kiełbaski jagnięce. We Włoszech czy w Niemczech to rarytasy, podczas gdy w Polsce to produkt znajdujący niewielu amatorów i wytwórców. Teraz pojawiła się jednak szansa, że na rodzime stoły zacznie trafiać więcej tego lekkostrawnego mięsa z krajowych zakładów, dzięki projektowi badawczemu „Biożywność”.

W projekt „Biożywność” zaangażowanych jest wiele krajowych ośrodków naukowych oraz przedsiębiorstw produkcyjnych. Uczestniczy w nim 111 pracowników naukowych, 60 doktorantów i 90 studentów. Jego liderami są m.in. Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN, SGGW – Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji oraz Wydział Nauk o Zwierzętach, Instytut Fizjologii i żywienia Zwierząt PAN w Jabłonnie oraz Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie.

Celem projektu jest opracowanie technologii wytwarzania innowacyjnych produktów pochodzenia zwierzęcego o wysokiej wartości odżywczej i właściwościach prozdrowotnych i dalej dostarczenie tych rozwiązań sektorowi rolno-spożywczemu dla bezpośredniego wdrożenia do produkcji w Polsce.

Naukowcy będą poddawać ocenie konsumentów poszczególne produkty żywnościowe z jagnięciny wyprodukowane według specjalnych technologii. Ustalą także metody kontroli jakości wyrobów gotowych. Mają powstać surowce i produkty o podwyższonej wartości odżywczej i prozdrowotnej wzbogacone o składniki bioaktywne, produkty o obniżonej alergenności, typu light oraz o obniżonej zawartości soli.

– Może dzięki tym badaniom Polacy przekonają się do jagnięciny, naukowcy trafią do ich kubków smakowych! Teraz jagnięcinę zamawia jedynie kilka polskich restauracji dla koneserów. Jagnięcina w polskich sklepach pochodzi głównie ze Szkocji. Czas to zmienić. Po co mam wysyłać to, co nasze, najlepsze do Turcji, Włoch czy Niemiec, jak można to przekazywać na polski rynek
– przyznaje Wiesław Bogacz, hodowca owiec z Gniewkówca.

Pierwsze badania konsumenckich smaków odbyły się w Instytucie Zootechniki w Kołudzie Wielkiej. Obiektem zainteresowania kadry badawczej tego zakładu owce są od lat. Podczas specjalnego spotkania, każdy mógł spróbować jagnięciny przyrządzonej na różne sposoby i w różnych formach. Wyniki wypełnionych ankiet wskażą naukowcom, co najbardziej smakuje, a co miało najmniejszy popyt.

Jagnięcina jest często spotykana w kuchni arabskiej czy śródziemnomorskiej. Włosi spożywają rocznie 24 kilogramy tego mięsa, podczas gdy Polacy zaledwie 50 gram. Jesteśmy narodem mięsożernym, ale rocznie zjadamy 40 kg wieprzowiny, 12 kg mięsa drobiowego i 8 kg wołowiny. Tymczasem jagnięcina na polskich stołach jest praktycznie nieobecna. Kulinarni eksperci nie mają wątpliwości, że to doskonały produkt przez cały rok – do lekkich przekąsek oraz jako danie główne. Wystarczą świeże zioła i odrobina czosnku, by zapewnić sobie raj podniebienia.

– Jagnięcina jest z mięsa rocznych owiec skarmianych głównie mlekiem, stąd jej lekkostrawność i niewielka zawartość tłuszczu, ścięgien i błon. To mięso dietetyczne, lekkostrawne, smaczne i o dużej wartości odżywczej. Polecam ją szczególnie dla małych dzieci i ludzi starszych, ponieważ jagnięcina jest bogatym źródłem fosforu, siarki, żelaza i cynku. Ma przy tym małą zawartość cholesterolu. Na dodatek, mleko owiec i mięso jagniąt zawierają znaczne ilości kwasów orotowych o działaniu antynowotworowym oraz regulującym funkcjonowanie organizmu – wyjaśnia prof. dr hab. Bronisław Borys z Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej.

Polscy naukowcy prowadzą doświadczenia nie tylko pod względem smaku i wartości odżywczych jagnięciny, ale także pod kątem przetworów z mleka owiec. O ile delikatne mięso w Polsce nie ma wielu sprzymierzeńców, to sery owcze cieszą się ogromnym zainteresowaniem od dawna.

Przykładowo, w Kołudzie Wielkiej opracowano i wdrożono technologię przyfermowej produkcji serów owczych m.in. wędzonych, półtwardych, pomazankowych, solankowych oraz twarogowych. Są one sprzedawane bezpośrednio u producenta lub w wybranych sklepach, a nawet wysyłane na indywidualne zamówienia. Ser owczy ma intensywny smak i zapach. Jest bardzo zdrowy. Mleko owiec, według naukowców, ma dużą zdolność do hamowania procesów nowotworowych, pozytywnie wpływa na pracę mięśnia sercowego i mięsni szkieletowych. Co ciekawe, podwyższa także zdolność organizmu do redukowania tkanki tłuszczowej."

Źródło: Maria Sikorska, TVP Bydgoszcz, „Agroregion”, TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,177FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,620ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Bogdan Konopka: Sytuacja związana z występowaniem grypy ptaków w Polsce jest bardzo poważna

Błyskawicznie rośnie liczba ognisk ptasiej grypy. W ubiegłym roku potwierdzono 51 ognisk grypy ptaków, w tym w połowie kwietnia mamy już 164 ogniska.  Czy...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE