Polscy producenci żywności zainteresowani rynkiem izraelskim

O nowych perspektywach rozwoju współpracy dwustronnej w dziedzinie rolnictwa rozmawiali wczoraj minister Jan Krzysztof Ardanowski i ambasador Izraela Alexander Ben Zvim.

Izrael, Polska, rolnictwo, Jan Krzysztof Ardanowski, Alexander Ben Zvim, eksport żywności, eksport artykułów rolno-spożywczych, irygacja

Spotkanie miało na celu omówienie dotychczasowych relacji polsko-izraelskich oraz rozpoznanie nowych perspektyw rozwoju współpracy dwustronnej w dziedzinie rolnictwa. Minister Ardanowski poinformował o zainteresowaniu strony polskiej skorzystaniem z izraelskich doświadczeń w zakresie irygacji oraz nawiązaniem przez instytuty naukowo-badawcze współpracy z jednostkami z Izraela. Izrael, z uwagi na panujące warunki klimatyczne, jest liderem w dziedzinie efektywnego zarządzania zasobami wodnymi.

Obie strony wyraziły satysfakcję z dotychczasowych relacji w dziedzinie rolnictwa przyznając, że potencjał gospodarczy nie jest w pełni wykorzystany. Polskie produkty rolno-spożywcze są dobrze znane i cenione przez  izraelskich konsumentów. Zmierzając do intensyfikacji wymiany handlowej oraz poszerzenia jej asortymentu, minister J. K. Ardanowski poinformował o zainteresowaniu danymi na temat zapotrzebowania Izraela na produkty rolno-spożywczej. Pomoże to w przygotowaniu oferty eksportowej adekwatnej do potrzeb izraelskiego rynku.

Największe perspektywy sprzedaży dają przede wszystkim mięso wołowe, napoje, mrożone owoce i warzywa oraz słodycze. Dobrą okazją do prezentacji polskiej oferty będą targi Israfood 2019 w Tel Awiwie, w dniach 26-28 listopada, podczas których Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa organizuje polskie stoisko.

Rynek izraelski cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród polskich producentów, czego wyrazem jest stały wzrost wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi. Wartość polskiego eksportu do Izraela w 2018 r. osiągnęła poziom 220 mln EUR i wzrosła w stosunku do roku poprzedniego o 10%. Eksport produktów rolno-spożywczych do Izraela w okresie od stycznia do sierpnia 2019 r. wzrósł o 13% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, osiągając poziom 164 mln EUR.

Redakcja AgroNews, na podst. i fot. MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Będą większe ograniczenia importowe w handlu UE – Ukraina

Państwa członkowskie UE zgodziły się na zmianę w umowie o bezcłowym handlu z Ukrainą i większe ograniczenia importowe. Umowa w tym kształcie będzie obowiązywać...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics