Polscy rolnicy nie mają powodów do narzekania!

W 2013 roku realne dochody unijnych farmerów zmalały o 1,3 proc. – szacuje Eurostat. W Polsce zmalały, ale tylko o 0,1 proc – czytamy w gazecie.

 

\"\"

 

– Biorąc pod uwagę fakt, że kryzys wyhamował rozwój gospodarczy Polski w 2013 roku, stabilne dochody rolników można uznać za dobry wynik – mówi „Rz" Jadwiga Seremak-Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

W tym roku zwiększyły się dochody naszych gospodarzy z produkcji rolniczej. – Niższe, ze względu na aprecjację złotego, były tegoroczne dopłaty bezpośrednie –  wyjaśnia Jadwiga Seremak – Bulge.

Więcej z rynku, mniej z dopłat

Szczególnie dobre wyniki ze względu na wysokie ceny skupu zanotowali producenci mleka. W nieco lepszej sytuacji znaleźli się także hodowcy trzody chlewnej. Gorzej wypadli producenci bydła mięsnego oraz zbóż, których ceny są w tym roku o 20-30 proc. niższe niż w 2012 r. – podaje „Rzeczpospolita”.

W ciągu dziecięcy miesięcy tego roku skumulowany wskaźnik nożyc cen w rolnictwie wyniósł 102,9 pkt., wobec 95,6 pkt. w analogicznym okresie roku poprzedniego – podaje Instytu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Nożyce obrazują różnicę między cenami sprzedaży uzyskiwanymi przez rolników, a kosztami produkcji, np. cenami nawozów mineralnych czy środków ochrony roślin. Im bardziej przekraczają 100 pkt., tym w rolnictwie dzieje się lepiej.

Czytaj także:
Jakie będą skutki podniesienia akcyzy na napoje spirystusowe?!
Eksport produktów roślinnych do Rosji to oznaka dobrych relacji?
Bezrobocie na wsi wzrasta

„W najbliższym czasie spodziewać się można utrzymania rynkowych uwarunkowań produkcji rolniczej na obecnym poziomie pod wpływem wzrostowych tendencji cen zbóż, ziemniaków oraz mleka, które będą równoważyły wpływ sezonowych obniżek cen żywca wieprzowego i drobiu" – czytamy w najnowszym „Rynku Rolnym" IERiGŻ.

Nadal gonimy najbogatszych

W 2013 r. realne dochody rolników (czyli z uwzględnieniem inflacji) zmalały w 13 krajach – szacuje Eurostat. Najbardziej w Estonii – o 17,2 proc., Francji – 16,4 proc., Chorwacji – 16,2 proc. i Niemczech – o 10 proc.
Natomiast najbardziej urosły dochody farmerów w Holandii – o 11,4 proc., Rumunii – o 10,4 proc., Hiszpanii o 10 proc. oraz we Włoszech – o 8,9 proc.

W porównaniu do 2005 roku dochody unijnych rolników zwiększyły się o 29,2 proc. W Polsce wynik ten był o ponad 69 proc. wyższy. Nadal jednak wysokość dochodu w przeliczeniu na pełnozatrudnionego  w rolnictwie w Polsce, na tle krajów Unii należy do jednego z najniższych.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here