Polska 2050: Referenda o wyjściu z UE w rękach obywateli

W środę do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o umowach międzynarodowych, przygotowany przez posłów klubu Polska 2050. Projekt ten zakłada wprowadzenie dodatkowych procedur dotyczących ewentualnego wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Inicjatywa ma na celu zwiększenie roli obywateli w podejmowaniu decyzji o tak strategicznym znaczeniu dla kraju.

Polska 2050: Referenda o wyjściu z UE w rękach obywateli

Projekt przewiduje konieczność przeprowadzenia dwóch ogólnokrajowych referendów, aby móc zrealizować proces wyjścia z UE. Pierwsze referendum miałoby decydować o zgodzie na rozpoczęcie procedury notyfikacyjnej, czyli oficjalnego poinformowania Unii o zamiarze wystąpienia. Drugie zaś byłoby konieczne do zatwierdzenia warunków wyjścia po zakończeniu negocjacji.

„Gdyby komuś przyszło do głowy wyprowadzać Polskę z Unii Europejskiej, to teraz będzie musiał zapytać ludzi, czy z tej Unii wychodzić” – podkreślił Szymon Hołownia, lider Polski 2050, komentując projekt. Hołownia przypomniał, że obecnie do rozpoczęcia procesu wystąpienia z UE wystarcza zwykła większość głosów w Sejmie. Nowelizacja ma zmienić ten stan rzeczy, zapewniając bardziej bezpośredni udział obywateli w tej kluczowej decyzji.

Obecna procedura prawna

Zgodnie z ustawą o umowach międzynarodowych, aby wystąpić z Unii Europejskiej wystarczy przegłosowanie ustawy wyrażającej zgodę na wypowiedzenie traktatów unijnych zwykłą większością (231 posłów) przez Sejm oraz podpis prezydenta. Mimo, że o wejściu do Unii decydowało referendum, to taka procedura nie jest dziś potrzebna do jej opuszczenia.

Najważniejsze zmiany wprowadzone przez projekt ustawy

  1. Proces wystąpienia z UE będzie możliwy wyłącznie po uzyskaniu zgody wyrażonej w referendum ogólnokrajowym.
  2. Na kolejnym etapie odbywać będą się negocjacje z UE w celu akceptacji warunków wyjścia z Unii.
  3. Następnie przeprowadzone zostanie drugie referendum w celu akceptacji warunków wyjścia z Unii po zakończeniu negocjacji.

Konsultacje społeczne i numer druku sejmowego

Projekt został skierowany do konsultacji społecznych i oczekuje na nadanie numeru druku sejmowego. Projektodawcy argumentują, że decyzje o tej randze, dotyczące suwerenności państwa, powinny być podejmowane bezpośrednio przez obywateli. Przypominają jednocześnie, że o przystąpieniu do Unii Europejskiej również decydowano w referendum, stąd analogiczne postępowanie przy ewentualnym opuszczeniu wspólnoty wydaje się naturalnym krokiem.

Zmiana w trybie wyjścia z Unii

Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają wyjście z Unii na podstawie decyzji Rady Ministrów, popartej zwykłą większością głosów w Sejmie oraz podpisem prezydenta. Nowelizacja ustawy ma na celu znaczne zaostrzenie tego trybu, by zapewnić poszanowanie zasady suwerenności narodu, wyrażonej w Konstytucji RP.

Źródło: Biuro Prasowe Polski 2050 Szymona Hołowni

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Samochód osobowy uderzył w ciągnik rolniczy

W poniedziełek, 10 lutego 2025 roku o godz. 6.16 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics