Polska 2050: Referenda o wyjściu z UE w rękach obywateli

W środę do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o umowach międzynarodowych, przygotowany przez posłów klubu Polska 2050. Projekt ten zakłada wprowadzenie dodatkowych procedur dotyczących ewentualnego wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Inicjatywa ma na celu zwiększenie roli obywateli w podejmowaniu decyzji o tak strategicznym znaczeniu dla kraju.

Polska 2050: Referenda o wyjściu z UE w rękach obywateli

Projekt przewiduje konieczność przeprowadzenia dwóch ogólnokrajowych referendów, aby móc zrealizować proces wyjścia z UE. Pierwsze referendum miałoby decydować o zgodzie na rozpoczęcie procedury notyfikacyjnej, czyli oficjalnego poinformowania Unii o zamiarze wystąpienia. Drugie zaś byłoby konieczne do zatwierdzenia warunków wyjścia po zakończeniu negocjacji.

„Gdyby komuś przyszło do głowy wyprowadzać Polskę z Unii Europejskiej, to teraz będzie musiał zapytać ludzi, czy z tej Unii wychodzić” – podkreślił Szymon Hołownia, lider Polski 2050, komentując projekt. Hołownia przypomniał, że obecnie do rozpoczęcia procesu wystąpienia z UE wystarcza zwykła większość głosów w Sejmie. Nowelizacja ma zmienić ten stan rzeczy, zapewniając bardziej bezpośredni udział obywateli w tej kluczowej decyzji.

Obecna procedura prawna

Zgodnie z ustawą o umowach międzynarodowych, aby wystąpić z Unii Europejskiej wystarczy przegłosowanie ustawy wyrażającej zgodę na wypowiedzenie traktatów unijnych zwykłą większością (231 posłów) przez Sejm oraz podpis prezydenta. Mimo, że o wejściu do Unii decydowało referendum, to taka procedura nie jest dziś potrzebna do jej opuszczenia.

Najważniejsze zmiany wprowadzone przez projekt ustawy

  1. Proces wystąpienia z UE będzie możliwy wyłącznie po uzyskaniu zgody wyrażonej w referendum ogólnokrajowym.
  2. Na kolejnym etapie odbywać będą się negocjacje z UE w celu akceptacji warunków wyjścia z Unii.
  3. Następnie przeprowadzone zostanie drugie referendum w celu akceptacji warunków wyjścia z Unii po zakończeniu negocjacji.

Konsultacje społeczne i numer druku sejmowego

Projekt został skierowany do konsultacji społecznych i oczekuje na nadanie numeru druku sejmowego. Projektodawcy argumentują, że decyzje o tej randze, dotyczące suwerenności państwa, powinny być podejmowane bezpośrednio przez obywateli. Przypominają jednocześnie, że o przystąpieniu do Unii Europejskiej również decydowano w referendum, stąd analogiczne postępowanie przy ewentualnym opuszczeniu wspólnoty wydaje się naturalnym krokiem.

Zmiana w trybie wyjścia z Unii

Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają wyjście z Unii na podstawie decyzji Rady Ministrów, popartej zwykłą większością głosów w Sejmie oraz podpisem prezydenta. Nowelizacja ustawy ma na celu znaczne zaostrzenie tego trybu, by zapewnić poszanowanie zasady suwerenności narodu, wyrażonej w Konstytucji RP.

Źródło: Biuro Prasowe Polski 2050 Szymona Hołowni

Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowe wymogi dla hodowców już obowiązują! Co się zmienia?

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosił wejście w życie rozporządzenia dotyczącego zwalczania rzekomego pomoru drobiu (ND). Nowe przepisy formalizują obowiązki hodowców w zakresie szczepień,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics