Polska jest bezpieczna żywnościowo i nie powtórzy się w tym roku w Polsce problem suszy

Nie powtórzy się w tym roku w Polsce problem suszy jak w 2018 i 2019 roku – powiedział w sobotę PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wskazał, że z optymizmem patrzy na tegoroczne plony.

Polska jest bezpieczna żywnościowo i nie powtórzy się w tym roku w Polsce problem suszy
Polska jest bezpieczna żywnościowo i nie powtórzy się w tym roku w Polsce problem suszy

Wicepremier Kowalczyk brał udział – w Toruniu, w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej – w konferencji „Bezpieczeństwo gospodarcze”. Obecni są także m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Wszyscy zabiorą głos w trakcie sympozjum.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk powiedział PAP, że bardzo groźny dla rolnictwa polskiego był początek maja, gdy było sucho, teraz sytuacja jest znacznie lepsza.

Druga połowa maja i czerwiec znacznie poprawiły sytuację. Są jednak uprawy, które poniosły już nieodwracalne straty w pierwszej połowie maja. Nie powtórzy się sytuacja z roku 2018 i 2019, to już widać – mówił wicepremier Kowalczyk.

Ocenił, że pewnie nie będzie większych, niż zwykle plonów, ale najważniejszy jest brak zagrożenia większymi stratami.

– Patrzymy z optymizmem na plony. Do tego są w Polsce odpowiednie zapasy zbóż. Musimy jednak patrzeć nie w perspektywie tygodni, ale wielu miesięcy, dlatego konieczne jest oczywiście gromadzenie zboża na drugą połowę roku – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Źródło: TVP3

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Inflacja stopuje. NBP podał najnowsze dane

Jak podał Narodowy Bank Polski w lipcu 2022 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 9,3 proc. r/r. Wskaźnik CPI w analizowanym...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,554ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE