Polska na Międzynarodowych Targach Fruit Logistica w Berlinie

Podsekretarz stanu Andrzej Butra wziął udział, na zaproszenie Związku Sadowników RP, w otwarciu polskiego stoiska narodowego na tegorocznych Międzynarodowych Targach Owocowo-Warzywnych Fruit Logistica, które odbywały się w dniach 8-10 lutego br. w Berlinie.

\"\"

Wiceminister Butra pogratulował Związkowi Sadowników RP i poszczególnym wystawcom bardzo dobrej prezentacji na targach, pokazującej potencjał produkcyjny i atrakcyjność polskich produktów ogrodniczych. – Wierzę, że stoisko w dalszym ciągu będzie się powiększało, tym bardziej, że jako kraj produkujący owoce i warzywa mamy naprawdę powody do satysfakcji. Polska jest piątym krajem w Unii Europejskiej pod względem produkcji ogrodniczej, po Hiszpanii, Włoszech, Francji i Niemczech, produkujemy rocznie ok. 3 mln ton owoców i ponad 5 mln ton warzyw – podkreślił Andrzej Butra i dodał: – Wypracowana przez rodzimych producentów jakość i dobra opinia o polskich towarach ogrodniczych pozwoliła na trwałe pozyskać wielu odbiorców, spośród których największy udział należy do Niemiec. Potwierdzeniem tych słów jest fakt, iż odbiorcy niemieccy kupili w ubiegłym roku polskie owoce i warzywa za kwotę 560 mln EUR, co stanowiło prawie 20% polskiego eksportu rolno-spożywczego do tego kraju.

W swoim wystąpieniu wiceminister zwrócił również uwagę na potrzebę tworzenia grup i organizacji producentów owoców i warzyw. Jak dotychczas wartość produktów wprowadzanych do obrotu przez grupy i organizacje stanowi blisko 20% krajowej produkcji. Dla porównania średni stopień zorganizowania rynku ogrodniczego w krajach Unii Europejskiej wynosi ok. 35%.

Andrzej Butra odwiedził wszystkich wystawców prezentujących swoją ofertę w ramach polskiego stoiska narodowego, życząc im udanych targów i satysfakcjonujących spotkań branżowych, które w przyszłości zaowocują nowymi kontraktami.

\"\"

Organizatorem polskiego stoiska narodowego, już po raz czwarty, jest Związek Sadowników RP. Honorowy patronat nad wystawą objął minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. Polska prezentacja stanowi od lat stały element tych targów i z roku na rok rozszerza swój udział poprzez coraz większy metraż stoiska. Całkowita powierzchnia tegorocznego stoiska wynosi 520 m², prezentują się na nim 24 firmy z województwa mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Na targach wystawia się ponadto województwo łódzkie.

Targi Fruit Logistica to najważniejsze wydarzenie handlowe w branży owocowo-warzywnej. Jest to impreza cykliczna, organizowana corocznie w Berlinie i skierowana głównie do sprzedawców owoców i warzyw z całego świata. Fruit Logistica stała się na przestrzeni lat miejscem, w którym spotykają się kontrahenci z ponad 125 krajów.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here