Polska wieprzowina pojedzie do USA. Jest akceptacja dla regionalizacji ASF

Amerykańskie służby weterynaryjne (APHIS) uznały unijne decyzje dotyczące regionalizacji w zakresie afrykańskiego pomoru świń (ASF) – poinformowała FAMMU/FAPA.

 

\"rolnictwo,

 

Regiony dotknięte chorobą obejmują obecnie niektóre obszary Estonii, Łotwy, Litwy i Polski oraz całą Sardynię. W wyniku decyzji władz amerykańskich Polska będzie mogła eksportować wieprzowinę do USA.

Specjalna strefa handlu
Wszystko wskazuje na to, że powstanie specjalna strefa handlu żywcem wieprzowym i wieprzowiną na terenach objętych restrykcjami w związku z występowaniem wirusa ASF. Chodzi o obszar w obrębie czterech państw (Polska, Litwa, Łotwa i Estonia), gdzie stwierdzono przypadki wirusa.

Pomysł utworzenia specjalnej strefy handlu powstał pół roku temu. Wówczas ministrowie rolnictwa krajów bałtyckich oraz Polski wysłali do komisarza ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisa Andriukaitisa wspólne pismo, w którym zaproponowali utworzenie strefy handlu żywcem wieprzowym i wieprzowiną.

Czytaj także:
Sposób na poprawę wydajności produkcji trzody chlewnej

Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, cztery kraje zaproponowały ponowny przegląd restrykcji nałożonych na strefy 2 i 3 ASF celem umożliwienia handlu żywcem i specjalnie oznakowanymi produktami wieprzowymi pod ścisłym nadzorem weterynaryjnym i po spełnieniu określonych warunków. Przemieszczanie zwierząt i produktów odbywałoby się między krajami w obrębie utworzonej specjalnej strefy.

Polska i Estonia już wyraziły poparcie dla tego projektu. W dalszym ciągu nie znana jest jeszcze decyzja Łotwy i Litwy.  Jednak z informacji uzyskanych od litewskiego ministra rolnictwa wynika, że stanowisko Litwy będzie znane w ciągu kilku tygodni.

Z takiego rozwiązania nie cieszą się jednak podlascy producenci trzody chlewnej, których gospodarstwa leżą w strefie ochronnej. Obawiają się oni, że utworzenie strefy handlu spowoduje rozprzestrzenianie się wirusa. Należy pamiętać, że spośród tych krajów to właśnie Polska ma najbardziej stabilną sytuację epizootyczną. Zarówno w Estonii, na Litwie, jak i Łotwie inspekcja weterynaryjna notuje przypadki pojawienia się wirusa nie tylko u dzików, ale i u świń.

Jak tłumaczył w rozmowie z nami Aleksander Dargiewicz, Dyrektor Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, producenci woleliby raczej, by to rząd rozwiązał problem ze sprzedażą poprzez wskazanie konkretnych ubojni, które skupią ich świnie. Zdaniem Dargiewicza producenci będą protestować przeciwko stworzeniu strefy handlowej.

Wirus ASF pojawił się w Polsce w 2014 roku. Do tej pory odnotowano 86 przypadków ASF u dzików i trzy ogniska u świń. Wirus pojawił się u zwierząt w pasie 25 km od granicy z Białorusią.


Kamila Szałaj, fot. flickr.com/AmandaSlater

Źródło: KZPPTCh, FAMMU/FAPA, AHDB Pork Weekly, Komisja Europejska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here