Polska wieprzowina znów pojedzie o Chin?

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki weźmie udział w oficjalnej delegacji premier Beaty Szydło do Chin. Rozmowy będą dotyczyły m.in. wznowienia eksportu polskiej żywności na tamtejszy rynek, w tym wieprzowiny.

\"rolnik,

Wiceminister Jacek Bogucki spotka się z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem oraz z premierem – Li Keqiangiem.

Bogucki weźmie także udział w rozmowach z przedstawicielem Kierownictwa Generalnego Urzędu ds. Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny ChRL oraz będzie przewodniczył delegacji MRiRW podczas VII spotkania Polsko-Chińskiej Grupy Roboczej ds. Współpracy w dziedzinie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Eksport polskiej żywności do Chin

Jak poinformował resort rolnictwa, strona polska planuje omówienie m.in. kwestii dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku chińskiego, w tym wznowienia eksportu wieprzowiny i produktów wieprzowych oraz drobiu i produktów drobiowych, współpracy naukowej i eksperckiej, promocji i wymiany handlowej.

W 2013 roku Chiny były jednym z największych odbiorców polskiej wieprzowiny. Na tamtejszy rynek trafiło wtedy ok. 52 tys. ton tego mięsa o wartości ponad 67 mln euro. Dostawy wieprzowiny do Chin zostały jenak wstrzymane po tym, jak w Polsce wystąpiły ogniska ASF u świń.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here