Polskie jabłka czeka długa podróż

W związku z rosyjskimi restrykcjami polscy rolnicy intensywnie poszukują nowych rynków zbytu. Szykują się do podboju Chin, planują także sprzedaż jabłek w krajach Zatoki Perskiej. Chcieli z nimi jechać także do Egiptu, jednak konflikty zbrojne w Strefie Gazy spowodowały, że wycofali się z tego pomysłu – czytamy w "Dzienniku Polskim".

\"rolnictwo,

 

Tymczasem już za miesiąc, na przełomie października i listopada polskie dwukolorowe jabłka mają pojawić się na wystawach oraz targach w Chinach i Dubaju. Będzie o nich mowa na konferencjach i spotkaniach z przedstawicielami sieci handlowych.

Jak informuje "Dziennik Polski", Polscy producenci mają świadomość, że rynki, na które chcą wejść, są wymagające, ponieważ mieszkańcy krajów nad Zatoką Perską przyzwyczaili się do francuskich i włoskich jabłek jednokolorowych: zielonych lub czerwonych.

U nas są dwukolorowe żółto-czerwone i zielono-czerwone, więc nowych konsumentów musimy przyzwyczaić do naszych owoców – mówi "Dziennikowi Polskiemu" Witold Piekarniak, skarbnik Związku Sadowników RP w Warszawie.

Sadownicy rzeczywiście mają problem. Obecnie ceny jabłek w hurcie nie przekraczają 1,20 zł z kg. Za eksportowe rolnicy dostają 65–70 gr za kg.

\"rolnictwo,

 

 

Jabłka – ceny za kg w PLN w okresie od 25 sierpnia do 4 września 2014 roku. Pierwsza cena minimalna, druga – maksymalna

Antonówki   0,80 1,33
Delikates   0,66 2,33
Papierówki   0,80 1,20
Jerseymac   0,80 1,00
Celesta   1,00 2,33
Piros   1,00 2,33
Paulared   0,60 2,33

Ceny hurtowe i targowiskowe jabłek w Polsce. Źródło: MRiRW

Rosyjskie "niet"
1 sierpnia Rosja wprowadziła czasowe ograniczenie wwozu owoców i warzyw z Polski. Tydzień później premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ogłosił, że rosyjski zakaz importu żywności obejmie Unię Europejską, USA, Australię, Kanadę oraz Norwegię i będzie trwał rok. Rosja przestała sprowadzać owoce, warzywa, mięso, ryby, mleko i nabiał z tych rynków.
Sankcjami nie zostały objęte dostawy żywności z Japonii i Ukrainy, która jest największym eksporterem żywności do Rosji.

Czytaj także:
Rosyjskie embargo – działania Rządu
Nadzwyczajne wsparcie dla sektora owoców i warzyw!

Cios w polskich sadowników
Nie da się ukryć, że embargo to olbrzymi cios dla polskich producentów jabłek. Polska jest bowiem największym producentem jabłek w Europie, a do Rosji eksportuje połowę zbiorów.  W ubiegłym roku Polscy producenci zebrali ponad 3 mln ton jabłek. Na eksport pojechało 1,2 mln ton owoców, z czego ponad 60 proc. trafiło na rosyjski rynek. Tylko w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku wwieźliśmy do Rosji 345 tys. ton jabłek, wartych 122 mln euro.
Resort szacuje, że straty sadowników wynikające z wprowadzonego przez Rosję embarga mogą wynieść ok. 400 mln euro.

Oprac. Kamila Szałaj

Źródło: "Dziennik Polski", fot. freeimages.com
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics