Polskie jabłka czeka długa podróż

W związku z rosyjskimi restrykcjami polscy rolnicy intensywnie poszukują nowych rynków zbytu. Szykują się do podboju Chin, planują także sprzedaż jabłek w krajach Zatoki Perskiej. Chcieli z nimi jechać także do Egiptu, jednak konflikty zbrojne w Strefie Gazy spowodowały, że wycofali się z tego pomysłu – czytamy w "Dzienniku Polskim".

\"rolnictwo,

 

Tymczasem już za miesiąc, na przełomie października i listopada polskie dwukolorowe jabłka mają pojawić się na wystawach oraz targach w Chinach i Dubaju. Będzie o nich mowa na konferencjach i spotkaniach z przedstawicielami sieci handlowych.

Jak informuje "Dziennik Polski", Polscy producenci mają świadomość, że rynki, na które chcą wejść, są wymagające, ponieważ mieszkańcy krajów nad Zatoką Perską przyzwyczaili się do francuskich i włoskich jabłek jednokolorowych: zielonych lub czerwonych.

U nas są dwukolorowe żółto-czerwone i zielono-czerwone, więc nowych konsumentów musimy przyzwyczaić do naszych owoców – mówi "Dziennikowi Polskiemu" Witold Piekarniak, skarbnik Związku Sadowników RP w Warszawie.

Sadownicy rzeczywiście mają problem. Obecnie ceny jabłek w hurcie nie przekraczają 1,20 zł z kg. Za eksportowe rolnicy dostają 65–70 gr za kg.

\"rolnictwo,

 

 

Jabłka – ceny za kg w PLN w okresie od 25 sierpnia do 4 września 2014 roku. Pierwsza cena minimalna, druga – maksymalna

Antonówki   0,80 1,33
Delikates   0,66 2,33
Papierówki   0,80 1,20
Jerseymac   0,80 1,00
Celesta   1,00 2,33
Piros   1,00 2,33
Paulared   0,60 2,33

Ceny hurtowe i targowiskowe jabłek w Polsce. Źródło: MRiRW

Rosyjskie "niet"
1 sierpnia Rosja wprowadziła czasowe ograniczenie wwozu owoców i warzyw z Polski. Tydzień później premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ogłosił, że rosyjski zakaz importu żywności obejmie Unię Europejską, USA, Australię, Kanadę oraz Norwegię i będzie trwał rok. Rosja przestała sprowadzać owoce, warzywa, mięso, ryby, mleko i nabiał z tych rynków.
Sankcjami nie zostały objęte dostawy żywności z Japonii i Ukrainy, która jest największym eksporterem żywności do Rosji.

Czytaj także:
Rosyjskie embargo – działania Rządu
Nadzwyczajne wsparcie dla sektora owoców i warzyw!

Cios w polskich sadowników
Nie da się ukryć, że embargo to olbrzymi cios dla polskich producentów jabłek. Polska jest bowiem największym producentem jabłek w Europie, a do Rosji eksportuje połowę zbiorów.  W ubiegłym roku Polscy producenci zebrali ponad 3 mln ton jabłek. Na eksport pojechało 1,2 mln ton owoców, z czego ponad 60 proc. trafiło na rosyjski rynek. Tylko w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku wwieźliśmy do Rosji 345 tys. ton jabłek, wartych 122 mln euro.
Resort szacuje, że straty sadowników wynikające z wprowadzonego przez Rosję embarga mogą wynieść ok. 400 mln euro.

Oprac. Kamila Szałaj

Źródło: "Dziennik Polski", fot. freeimages.com
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here