Polskie jabłka nie mogą być importowane do Egiptu. Związek Sadowników interweniuje

Z informacji od lokalnych eksporterów wynika, iż import jabłek praktycznie się nie odbywa, ponieważ świeże owoce i warzywa (w tym jabłka) znalazły się na liście produktów, które nie mogą być importowane do Egiptu. Prezes Związku Sadowników RP – Mirosław Maliszewski będzie interweniował w tej sprawie.

Egipt nie chce naszych jabłek? Związek Sadowników RP interweniuje w sprawie ograniczeń importowych

Sytuacja polskich sadowników jest bardzo trudna. Związek Sadowników RP zwrócił się z prośbą do Ambasadora RP w Arabskiej Republice Egiptu o potwierdzenie tej informacji.

Ambasada odpowiada:

Według doniesień prasowych egipskie banki nadal mają trudności z dostępem do walut zagranicznych. Z tego względu import produktów, poza żywnością( bez uwzględnienia świeżych owoców) i paliwami, został znacząco spowolniony. Pragnę podkreślić, że trudności, z którymi borykają się w tym roku eksporterzy polskich jabłek dotykają wielu polskich i unijnych dostawców. Niestety problemy, które przyczyniły się do wprowadzenia restrykcji importowych są na tyle skomplikowane, że władze kraju nie są  w stanie rozwiązać ich szybko. Jednocześnie zapewniam, iż Ambasada RP w Kairze stale monitoruje sytuację i interweniuje u władz egipskich, zarówno w odniesieniu do ogólnych rozwiązań prawnych, które powodują trudności dla eksporterów, jak i w przypadkach indywidualnych. Nasza placówka deklaruje udzielić wsparcia członkom Związku Sadowników RP, których ładunki zostały wstrzymane w egipskich portach ze względu na niezrealizowane płatności finansowe” – Ambasador RP w Kairze Michał Łabenda.

Przetwórcy jabłek u ministra. Jakie ustalenia?

Na początku grudnia Prezes Związku Sadowników RP -Mirosław Maliszewski będzie w Egipcie interweniował ws. zakazu wymiany walut.

Źródło: Związek Sadowników RP

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nieszczęśliwy wypadek przy załadunku drewna

11 czerwca w kompleksie leśnym w m. Brzozowica Duża doszło do nieszczęśliwego wypadku. Podczas załadunku drewna na przyczepę ciężarową wypadkowi uległ 28-latek, który Lotniczym...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics