Pomoc suszowa: termin składania wniosków znów wydłużony

Termin składania wniosków o przyznanie pomocy suszowej dla rolników został przedłużony do 16 listopada – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. To kolejna zmiana daty – pierwotnie dokumenty miały być przyjmowane do połowy października, następnie termin ten wydłużono o dodatkowe dwa tygodnie.

pomoc suszowa, szacowanie start suszowych, susza, ARiMR, Jan Krzysztof Ardanowski, ministerstwo rolnictwa

Minister Jan Krzysztof Ardanowski przedłużył termin składania wniosków o pomoc suszową do 16 listopada.

Wsparcie jest przewidziane dla rolników, w których gospodarstwach szkody objęły co najmniej 30 proc. danej uprawy. Tacy rolnicy mogą liczyć na 500 zł do ha. Ci, u których straty te były większe – powyżej 70 proc. – dostaną 1000 zł do ha. Jeśli jednak uprawy nie były ubezpieczone, wówczas stawka pomocy jest pomniejszana o połowę.

Wniosków jest już na 1,68 mld zł

Na pomoc suszową rząd przeznaczył 1,5 mld zł. Do 25 października do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad 266 tys. wniosków na kwotę blisko 1,68 mld zł. Do tej pory na konta rolników przelano łącznie ok. 640 mln zł.

ARiMR wypłaca także rekompensaty za szkody spowodowane suszą w hodowli ryb w stawach słodkowodnych. Do wczoraj takich wniosków wpłynęło ponad 630 wniosków na kwotę 13,3 mln zł. Dotychczas rybakom Agencja wypłaciła 3,9 mln zł.

Minister Ardanowski zapowiada, że jeżeli kwota przyznanej pomocy przekroczy poziom środków, jaki rząd przeznaczył na ten cel, to znajdą się dodatkowe pieniądze.

Kamila Szałaj, na podst. MRiRW, ARiMR

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − twenty =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,106ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE