Powołano Radę Młodych Rolników. Będzie doradzała ministrowi

Na mocy Zarządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi została powołana Rada Młodych Rolników, która będzie organem pomocniczym Ministra.

Rada Młodych Rolników
Powołano radę Młodych Rolników. Będzie doradzała ministrowi

Głos młodych jest ważny i powinien liczyć się w rolnictwie. Ich punkt widzenia jest zupełnie inny i bardzo potrzebny, szczególnie przy projektowaniu polityki rolnej na przyszłość – podkreślił podczas uroczystości powoływania Rady wicepremier Henryk Kowalczyk.

Zadania Rady Młodych Rolników

Zadaniem Rady, jako organu pomocniczego Ministra, będzie konsultowanie strategicznych i programowych dokumentów związanych z polityka rolną, a także inicjowanie nowych rozwiązań systemowych, które pomogą polskiemu rolnictwu sprostać wymogom cyfrowej rzeczywistości. W obszarze działania Rady znajdzie się także implementacja nowoczesnych technologii, co przyczyni się do uatrakcyjnienia polskiej wsi jako miejsca do pracy i życia młodych aktywnych, chcących się rozwijać ludzi.

Skład Rady

Rada Młodych Rolników liczy 21 członków, wśród których jest jeden pracownik naukowy i siedmiu studentów z uczelni rolniczych w Lublinie, Warszawie, Bydgoszczy i Wrocławiu. Są w niej także uczniowie i uczennice prowadzonych przez Ministra Rolnictwa szkół rolniczych w Golądkowie, Studzieńcu, Radomiu, Suwałkach, Sichowie Dużym, Widzewie, Starym Lubiejewie, Różańcu, Gołotczyźnie, Bielsku Białej, Głubczycach, Sokołowie Podlaskim i Zduńskiej Dąbrowie.

Ważnym kryterium wyboru członków Rady było związanie rodzinne kandydatów ze wsią. Pod uwagę brano także prowadzenie samodzielne bądź z rodzicami gospodarstwa rolnego i deklarowanie związania swojej przyszłości zawodowej i rodzinnej z obszarami wiejskimi.

Przewodniczącym Rady został Tomasz Stańczak, uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie, a jego zastępcą Marcin Wojciechowski, uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach.

W składzie Rady są także dziewczęta, które sekretarz stanu Anna Gembicka zachęcała do zaangażowania się w działalność Kół Gospodyń Wiejskich.

Jest w nich wiele ambitnych kobiet, organizujących najważniejsze wydarzenia z życia polskiej wsi, inicjujących wiele akcji społecznych, zajęć edukacyjnych i warsztatów – podkreśliła wiceminister Gembicka.

Współpraca z uczelniami

– Powołanie Rady Młodych Rolników przy MRiRW to dobra prognoza na przyszłość. (…) Ważną obecnie kwestią jest wykorzystanie nowoczesnych technologii w rolnictwie, np. paszportyzacja żywności czy system satelitarnego monitorowania upraw. Niezbędne jest więc, aby było to uwzględnione w programie szkół rolniczych, a następnie kontynuowane na uczelniach – powiedziała sekretarz stanu Anna Gembicka i zapowiedziała podpisanie niebawem listu intencyjnego z uczelniami wyższymi zrzeszonymi w Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych.

Celem listu będzie podjęcie współpracy na rzecz rozwoju rolniczych i przyrodniczych dyscyplin nauki, zarówno w kontekście badań naukowych ukierunkowanych na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w gospodarce, jak i promocji wiedzy oraz nowoczesnego kształcenia kadr dla potrzeb rolnictwa i produkcji żywności. Działania w tym zakresie będą polegały m.in. na współpracy w celu podniesienia jakości kształcenia w szkołach rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także rozwoju badań naukowych w dyscyplinach rolniczych i przyrodniczych oraz wdrożeniu ich efektów w gospodarce rolno-żywnościowej.

Strategia kształcenia

Prowadząca posiedzenie dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej Anna Radecka poinformowała o opracowywaniu w Ministerstwie dokumentu pod nazwą „Strategia kształcenia rolniczego w szkołach rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do 2027 roku”.

Zwróciła się do członków Rady z prośbą o włącznie się do prac nad tą strategią i przedstawienie propozycji m.in. w zakresie dotyczącym:

  1. zwiększenia atrakcyjności rolniczego kształcenia zawodowego;
  2. innowacyjnych form promocji, skutecznie zachęcających do podejmowania zawodowego kształcenia rolniczego.

– Należy pokazywać w przestrzeni publicznej atrakcyjność pracy w rolnictwie – że rolnik to zawód przyszłości – dodała wiceminister Gembicka.

Dzisiejsze posiedzenie było pierwszym z serii cyklicznych, tematycznych spotkań.

Źródło i fot.: MRiRw

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wysokie koszty produkcji uderzają w producentów pieczarek

Uprawa pieczarek obecnie szczególnie mocno odczuwa rosnącą presję kosztów. Co prawda, poprawiła się sytuacja po kryzysie związanym z pandemią, ale rosnące koszty produkcji i...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE