W tym roku pożary zniszczyły już w Europie blisko 660 tys. hektarów powierzchni. To drugi najwyższy wynik od 2006 r., kiedy rozpoczęto gromadzenie danych – podaje euractiv.pl
W całej Unii Europejskiej od początku roku spłonęło prawie 660 tys. hektarów lasów, wynika z danych Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS)
To drugi najwyższy wynik od 2006 r., kiedy rozpoczęto gromadzenie danych. Na pierwszym miejscu znalazł się rok 2017 – wtedy spłonęło 987 844 hektarów.
Przypomnijmy, że kilkanaście krajów europejskich ucierpiało w wyniku rozprzestrzeniającego się ognia, który zmusił tysiące osób do ewakuacji, zniszczył domy i przedsiębiorstwa.
Rekordowe pożary w Europie
Duża część Europy cierpi obecnie z powodu fal upałów, pożarów lasów i suszy, które według ekspertów są spowodowane wywołanymi przez człowieka zmianami klimatycznymi. Ostrzegają, że w przyszłości można spodziewać się częstszych i dłuższych fal upałów.
245 tys. hektarów strawionych przez ogień w tym roku w Hiszpanii to około 37 proc. terenów, które objął ogień w całej UE.
Powierzchnia dotknięta pożarami w bieżącym roku w UE jest trzykrotnie wyższa od średniej z ostatnich 15 lat.
Jak wskazano już pod koniec lipca, rok 2022 w Hiszpanii jest najgorszym pod względem pożarów w tym stuleciu. Przez niecałe siedem miesięcy ogień pochłonął większy obszar niż przez cały 2012 r., dotychczas uważany za rekordowy.
Kraje Europy Południowej, jak Portugalia i Grecja, są narażone na rozprzestrzeniający się ogień przez większość lata, ale tego roku wyższe niż zwykle temperatury powodują poważne zagrożenie pożarami także w Niemczech, Słowenii i Czechach. Zwykle sezon pożarów w regionie Morza Śródziemnego trwa od czerwca do września.
Drugim najbardziej dotkniętym pożarami krajem jest Rumunia (ok. 24 proc wszystkich pożarów w UE), a następnym Portugalia (10 proc.) oraz Francja, Włochy i Grecja (po ok. 8 proc.). Wielkich pożarów nie odnotowano w Estonii, Luksemburgu, na Litwie i Malcie.
Pożar we Francji opanowany
Tymczasem w południowo-zachodniej Francji strażakom udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się pożarów lasów, które od wtorku obejmowały coraz większy obszar.
W akcji uczestniczyli strażacy z całej Europy, również z Polski, którzy przybyli na pomoc swoim kolegom z Gironde.
Trzeba było ewakuować około 10 tys. osób. W ciągu ostatnich kilku dni, w upale przekraczającym 40 stopni Celsjusza, ogień był wielokrotnie rozniecany przez silne wiatry. Lasy płonęły we Francji już w lipcu, niszcząc 20 tys. hektarów i zmuszając prawie 40 tys. ludzi do tymczasowego opuszczenia swoich domów.
W sumie we Francji spłonęło już w tym roku 60 tys. hektarów lasów, czyli sześć razy więcej niż średnia z lat 2006-2021. Tego lata Francja przeżywa już trzecią falę upałów, z temperaturami sięgającymi obecnie 37 stopni i ekstremalną suszą.
Autor Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl