Advertisement

Poziom wilgotności pól w Twoim gospodarstwie

Coraz częściej nasze pola i uprawy dotyka susza. Czasami trwa ona zbyt długo i część roślin nie radząc sobie z warunkami, usycha. Te i inne tego typu anomalie, to efekty zmian klimatycznych, które następują. Jak można im przeciwdziałać albo złagodzić ich skutki?

Poziom wilgotności pól w Twoim gospodarstwie
Poziom wilgotności pól w Twoim gospodarstwie

Świat stara się robić wszystko, aby spowolnić zmiany w klimacie. Także przed rolnictwem stają nowe wyzwania. Rolnicy coraz częściej muszą się skupiać na wyborze odpowiednich odmian i gatunków roślin, które lepiej zaadoptują się do aktualnych warunków. Stawia się także na oszczędność wody, budowanie zbiorników retencyjnych czy też na zazielenienia, które mają ograniczyć wysychanie gleb.

Sposobów na łagodzenie skutków zmian dopatrujemy się także w cyfryzacji, a szczególnie w teledetekcji, monitorowaniu upraw i zagrożeń, a także w samym systemach wspomagających zarządzanie gospodarstwem rolnym.

Nauka stara się być na bieżąco i analizować problemy, które stoją przed rolnictwem. Podejmowany jest szereg zadań, które miałyby na celu ograniczyć straty wynikające z występujących coraz częściej anomalii pogodowych.

Wychodząc naprzeciw potrzebom, powstał projekt SoliAqChar, który ma na celu ochroną polskich zasobów wodnych.

Głównym założeniem wspomnianego projektu było koncentrowanie się przede wszystkim na monitorowaniu zasobności gleby w wodę z wykorzystaniem satelitarnych technik teledetekcji oraz na poprawieniu struktury i właściwości fizykochemicznych wzbogaconych w biowęgiel.

Efekt projektu, w postaci możliwości monitorowania wilgotności polskich gleb, można zobaczyć w polskim systemie wspomagającym zarządzanie gospodarstwem rolnym – RolnikON.

Aby sprawdzić zasobność naszych pól w wodę, należy zarejestrować/zalogować się w systemie (www.rolnikon.pl), przejść do zakładki „Działalność”, a następnie „Pola”. Wilgotność można sprawdzić po dodaniu pól, wybierając warstwę dla mapy „Wilgotność”.

Poziom wilgotności pól w Twoim gospodarstwie
Poziom wilgotności pól w Twoim gospodarstwie

Jeżeli chcemy zobaczyć dane archiwalne (np. sprzed 2 lat), wystarczy wejść w szczegóły danego pola i wybrać zakładkę H20.

Poziom wilgotności pól w Twoim gospodarstwie
Poziom wilgotności pól w Twoim gospodarstwie

Warto wspomnieć, że system RolnikON, posiada nie tylko wspomnianą funkcję, ale także szereg innych udogodnień. Jest to program dedykowany dla wszystkich, bez względu na profil produkcji oraz wielkość gospodarstwa. W RolnikONie znajdują się funkcje dotyczące produkcji roślinnej, zwierzęcej, księgowości, magazynu czy pracowników. Dodatkowo daje on możliwość tworzenia obowiązkowych ewidencji np. zabiegów ochrony roślin czy nawożenia azotem.

Pierwsze 14 dni korzystania z systemu RolnikON jest bezpłatne.

Na sukces projektu SoliAqChar pracowało wiele instytucji: Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Politechnika Częstochowska, Centrum Badań Kosmicznych PAN, NTT sp. z o.o. oraz Polski Instytut Rolnictwa (RolnikON). Projekt został sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Biostrateg.

Źródło: Polski Instytut Rolnictwa

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Drukowana żywność to już nie fantastyka naukowa, ale konsumencka przyszłość

Naukowcy pracują nad nowymi zastosowaniami druku 3D do produkcji żywności. „W niektórych aspektach to z pewnością nasza konsumencka przyszłość” - uważa prof. dr hab....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE