Poznajcie Żukbota! Jest najlepszy w zwalczaniu chwastów

Sukces studentów z Politechniki Gdańskiej. W zawodach robotów rolniczych ich wynalazek zdobył piąte miejsce. Ścigające się roboty miały za zadanie m.in. rozpoznać chwasty i wykonać oprysk.

\"rolnictwo,

Udział w czerwcowych zawodach Field Robot Event na Uniwersytecie Harpera Adamsa w Wielkiej Brytanii wzięła m.in. grupa studentów z Politechniki Gdańskiej.

– Wśród zespołów  m.in. z Niemiec, Holandii i Meksyku byliśmy jedynym zespołem z Polski. Był to już nasz drugi start w tych zawodach – mówi Adam Strużyński, Sekretarz Studenckiego Koło Naukowe Skalp przy Politechnice Gdańskiej.

Do zawodów Polacy wystawili robota o nazwie Żukbot. Wynalazek ten ma wspomóc rolnika w inspekcji pola.

Podczas turnieju pracę Żukbota oceniano w następujących kategoriach:

• nawigacja podstawowa,
  • nawigacja zaawansowana,
  • mapowanie pola – rozpoznawanie przeszkód oraz chwastów.
  • precyzyjny oprysk chwastów
  • freestyle (tu studenci zaprezentowali koncepcję sprawdzania kondycji roślin i prawdopodobieństwa ich chorób na podstawie głębokich sieci neuronowych).

Każda z konkurencji była nagradzana osobno.

Przygotowany przez gdańskich studentów robot, w jednej z kategorii zajął 1. miejsce. W klasyfikacji generalnej Polacy zdobyli 5. miejsce na 14 startujących zespołów.