Pracownia Uniwersytetu Przyrodniczego wyposażona w fantomy cielnej krowy i klaczy

Dwa fantomy – krowy i klaczy – są na wyposażeniu pracowni symulacyjnego kształcenia weterynarzy na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Urządzenia zostały sprowadzone z Kanady. Fantomy są naturalnej wielkości, a w nich są imitacje poszczególnych narządów. Dodatkowo, fantom krowy jest cielny – poinformowała rzeczniczka uczelni Jolanta Cianciara.

Pracownia Uniwersytetu Przyrodniczego wyposażona w fantomy cielnej krowy i klaczy
Pracownia Uniwersytetu Przyrodniczego wyposażona w fantomy cielnej krowy i klaczy Fot. materiały prasowe

Fantomy krowy i klaczy wzbogaciły wyposażenie pracowni symulacyjnego kształcenia weterynarzy. Teraz, jak wskazuje rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego, przyszli weterynarze, zanim wykonają zastrzyk, przeprowadzą punkcję jamy otrzewnowej czy odbiorą poród, mogą ćwiczyć na tych urządzeniach.

Rzeczniczka wrocławskiej uczelni podkreśliła, że Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest jedyną w Polsce uczelnią z tak dużą liczbą nowoczesnych symulatorów i fantomów wykorzystywanych do nauczania medycyny weterynaryjnej.

To przyszłość nauczania medycyny, od której nie ma odwrotu. Wykorzystanie symulatorów i fantomów ogranicza niepotrzebne cierpienia zwierząt wykorzystywanych dla dydaktyki, pozwala nabrać wprawy i wyćwiczyć umiejętności, co minimalizuje też stres samych studentów” – podkreślił prof. Artur Niedźwiedź, prodziekan ds. klinicznych na wrocławskiej weterynarii.

Koszt nowoczesnego fantomu klaczy czy krowy to około 150-160 tys. zł.

Weterynarze: nie ma eutanazji na życzenie. To fake news

Rzeczniczka poinformował też, że na profilu uczelni w mediach społecznościowych studenci wybierają imiona dla nowych fantomów.

naukawpolsce.pap.pl Piotr Doczekalski

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × trzy =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
6,510SubskrybującySubskrybuj

ASF pustoszy małe hodowle

Afrykański Pomór Świń zaczął atakować małe gospodarstwa. W trzech nowo potwierdzonych ogniskach zutylizowano 64 świnie.  Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 37-39 ogniska afrykańskiego pomoru...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE