Prawie co drugi Polak zamierza ograniczyć wydatki na przedświąteczne zakupy spożywcze

W dobie pandemii i rosnącej inflacji kwestia ograniczania wydatków na produkty spożywcze przed Bożym Narodzeniem wyraźnie dzieli Polaków. 45% konsumentów, odpowiadających za codzienne zakupy w swoich domach, zamierza oszczędzać.

Prawie co drugi Polak zamierza ograniczyć wydatki na przedświąteczne zakupy spożywcze
Prawie co drugi Polak zamierza ograniczyć wydatki na przedświąteczne zakupy spożywcze

Natomiast niewiele mniej, bo 40% badanych, nie ma zamiaru z niczego rezygnować. Do tego dla 8% ankietowanych perspektywa ewentualnego zaciskania pasa nie ma żadnego znaczenia. Z kolei 7% respondentów jeszcze nie wie, co zrobi. Eksperci komentujący badanie tłumaczą, że wyniki właściwie odzwierciedlają polaryzację stylów życia i dochodów rodaków. I dodają, że Polacy chcą, żeby święta wyglądały jak dawniej, nawet jeśli są teraz w trudniejszej sytuacji ekonomicznej.

Platforma analityczno-badawcza UCE RESEARCH przeprowadziła dla Grupy BLIX wywiady internetowe z ponad 1,1 tys. dorosłych konsumentów odpowiedzialnych za codzienne zakupy w swoich domach. Z odpowiedzi respondentów wynika, że w sytuacji pandemii i rosnącej inflacji 45% z nich zamierza ograniczyć wydatki na zakupy spożywcze przed świętami. W tej grupie 30% badanych raczej tak postąpi. Natomiast 15% jest tego całkowicie pewnych.

– Ci, którzy zdecydowanie chcą ograniczać wydatki, mogą być do tego zwyczajnie zmuszeni, np. z powodu utraty części dochodów w czasie pandemii. Niektóre osoby, widząc rosnące ceny, obawiają się pogorszenia swojej sytuacji ekonomicznej za kilka miesięcy. Mogą więc uważać, że raczej muszą zacisnąć pasa przed świętami – mówi dr Jolanta Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego.

Polacy mocno podzieleni w kwestii oszczędzania na przedświątecznych zakupach spożywczych

Z kolei 40% respondentów nie będzie oszczędzało, realizując zakupy. Wśród nich 36% raczej z niczego nie zrezygnuje, a 4% nie ma co do tego wątpliwości. Jak zauważa Marcin Lenkiewicz, współautor badania z Grupy BLIX, część konsumentów, która nie planuje ciąć wydatków, jest niewiele mniejsza od odsetka oszczędzających. Zdaniem eksperta, wynika to z tego, że święta są czasem wyjątkowych spotkań z bliskimi. Polacy chcą, żeby wyglądały one jak dawniej, nawet jeśli teraz jest trudniej.

Respondenci są mocno podzieleni w kwestii oszczędzania w sytuacji rosnącej inflacji, która dotyka wszystkich. Jednak już od dawna mówi się o konsumentach dwóch prędkości, tj. nastawionych bardziej konsumpcyjnie i tych, którzy z różnych przyczyn starają się ograniczać to zjawisko. Polaryzacja stylów życia i dochodów nie jest wyłącznie domeną polskiego społeczeństwa. To globalny trend, który uwypuklił się w ostatnim czasie – tłumaczy ekspert z Akademii Leona Koźmińskiego.

Badanie wykazało również, że dla niewielkiej grupy ankietowanych kwestia ewentualnego oszczędzania na spożywczych produktach świątecznych w ogóle nie ma znaczenia. 8% konsumentów tak twierdzi. Natomiast 7% jeszcze nie wie, czy ograniczy swoje tegoroczne wydatki i co ostatecznie postawi na stole.

– W związku z pandemią niektórzy nie są pewni tego, z iloma osobami spotkają się fizycznie w nadchodzące święta. A przecież wiadomo, że liczba osób przy stole ma wpływ na ilość kupowanych produktów. Dlatego uważam, że Polacy mogą czekać niemal do ostatniej chwili z decyzją o tym, co kupią, a z czego ewentualnie zrezygnują, jeżeli nie dopiszą goście. Oczywiście kolejną kwestią jest też sam zakres wdrażania oszczędności, bo te tak czy inaczej rodzą się obecnie w głowie niemal każdego konsumenta – podsumowuje Marcin Lenkiewicz.

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics